Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszego serwisu. Jeśli nie chcesz, aby pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku,
zmień ustawienia swojej przeglądarki. Więcej na temat naszej polityki prywatności znajdziesz tutaj.
Łatwo i szybko porównaj oferty ubezpieczenia OC lub AC Twojego samochodu. W kilka minut wybierz najtańszą i najkorzystniejszą polisę. Bez wychodzenia z domu i dodatkowych opłat. Skorzystaj również z naszych rankingów, fachowych opracowań i poradników.
Porównaj oferty

Ubezpieczenie OC taxi - jak ubezpieczyć taksówkę?

polisa ac

Każdy zarejestrowany pojazd mechaniczny musi być objęty w naszym kraju obowiązkowym ubezpieczeniem OC. Dotyczy to między innymi taksówek. Jednak w ich przypadku - mimo że są samochodami osobowymi - musimy liczyć się z wyższą ceną za polisę OC. Skąd ona wynika? Co bierze pod uwagę towarzystwo ubezpieczeniowe przy wyliczaniu składki polisy OC?

Jeśli planujesz założyć firmę przewozową lub szukasz korzystnej dla siebie oferty ubezpieczenia OC, trafiłeś w dobre miejsce. Podpowiadamy Ci, na jakie elementy należy zwrócić uwagę w przypadku polisy OC dla taksówki.

Ubezpieczenie OC taxi - dlaczego jest droższe?

W większości przypadków obowiązkowe ubezpieczenie taxi będzie znacznie droższe niż w przypadku samochodu osobowego wykorzystywanego w celach prywatnych. Skąd wynika ta różnica?

Ubezpieczenie taxi a liczba przejechanych kilometrów

To, że taksówka każdego dnia może pokonać znacznie więcej kilometrów niż samochód osobowy wykorzystywany w celach prywatnych w ciągu całego tygodnia, jest oczywiste. Pokonywane kilometry mają jednak ogromne znaczenie, jeśli chodzi o ubezpieczenie taksówki i jego wysokość. Im więcej kilometrów do pokonania, tym większa szansa na ryzyko wypadku, w wyniku którego ubezpieczalnia będzie zobowiązana do wypłacenia ubezpieczenia poszkodowanym.

Towarzystwo ubezpieczeniowe będzie wymagało więc od nas deklaracji o kilometrach, które właściciel pojazdu pokona w ciągu roku.

Ubezpieczenie taksówki a zużycie pojazdu

Punkt ten jest nieco zbliżony do poprzedniego i także wynika z faktu, że taksówka każdego dnia przebywa wiele kilometrów. W tym przypadku jednak pokonywanie dużych odległości wpływa nie tylko na zwiększenie ryzyka udziału w wypadku, ale także na zużycie części. Zużycie z kolei oznacza usterkę, która może mieć miejsce podczas jazdy, a tym samym może dojść do zdarzenia drogowego (wypadku lub kolizji).

Obowiązkowe ubezpieczenie taxi a roszczenia pasażerów

To, czym wyróżnia się pojazd, jakim jest taksówka, to możliwość przewożenia każdego dnia sporej liczby pasażerów. Oznacza to, że gdy taxi bierze udział w zdarzeniu drogowym, pasażerowie mogą wysnuć wysokie roszczenia o odszkodowanie, które jest wypłacane z OC taxi.

Ubezpieczenie taksówki - co się na nie składa?

Oprócz powyższych czynników charakterystycznych dla tego pojazdu, wpływ na wysokość polisy mają również te same, które są brane pod uwagę w przypadku innych pojazdów mechanicznych. Na cenę polisy OC taxi może mieć więc wpływ:

  • wiek kierowcy,

  • data uzyskania uprawnień do kierowania pojazdem,

  • historia jazdy,

  • marka i model pojazdu,

  • pojemności silnika,

  • stan licznika.

Znalezienie odpowiedniego ubezpieczenia taxi w przystępnej cenie może być znacznie trudniejszym zadaniem, niż w przypadku samochodu osobowego wykorzystywanego w celach prywatnych. Warto mieć to na uwadze planując założenie lokalnej firmy przewozowej. Jednak niezależnie od tego, jaki samochód musimy ubezpieczyć, konieczne jest przeglądanie i porównanie ze sobą ofert ubezpieczeń OC od różnych towarzystw ubezpieczeniowych.


Jeśli jesteś kierowcą zawodowym, to rozważ także odpowiednie ubezpieczenie na życie dla kierowcy zawodowego: https://www.ubezpieczeniaonline.pl/na-zycie/a/ubezpieczenie-na-zycie-dla-kierowcy-zawodowego/508.html Przeczytaj, co może dać kierowcom zawodowym indywidualne ubezpieczenie na życie.

Powrót do listy poradników