Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszego serwisu. Jeśli nie chcesz, aby pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku,
zmień ustawienia swojej przeglądarki. Więcej na temat naszej polityki prywatności znajdziesz tutaj.
Łatwo i szybko porównaj oferty ubezpieczenia OC lub AC Twojego samochodu. W kilka minut wybierz najtańszą i najkorzystniejszą polisę. Bez wychodzenia z domu i dodatkowych opłat. Skorzystaj również z naszych rankingów, fachowych opracowań i poradników.
Porównaj oferty

Profil Kandydata na Kierowcę - co to jest?

Kluczyki do samochodu
Marzysz o tym, żeby móc samodzielnie poruszać się po drodze samochodem? A może chcesz poszerzyć swoje kompetencje kierowcy i uzyskać prawo jazdy kategorii A, C lub C+E? Nauka jazdy to ekscytująca przygoda! Jednak, aby móc zapisać się do ośrodka szkoleniowego i przystąpić do egzaminu, musisz najpierw założyć Profil Kandydata na Kierowcę. Dowiedz się, czym jest PKK i dlaczego warto go mieć!
 
Nowe przepisy dotyczące uzyskiwania prawa jazdy weszły w życie w 2014 roku. Od tego czasu każdy kandydat na kierowcę musi uzyskać indywidualny numer PKK. To duże ułatwienie nie tylko dla urzędów i ośrodków szkoleniowych, ale także samych zainteresowanych nabyciem prawa jazdy.
 

Czym jest Profil Kandydata na Kierowcę?

Według ustawy o kierujących pojazdami Profil Kandydata na Kierowcę, czyli PKK, to elektroniczny dokument, który jest tworzony przez organ wydający prawo jazdy. Zostaje wygenerowany w systemie, do którego mają dostęp:
  • ośrodki egzaminacyjne i szkoleniowe, co ułatwia przepływ informacji o osobach zainteresowanych uzyskaniem prawa jazdy,
  • przyszli kierowcy, dzięki czemu mogą stale kontrolować status ubiegania się o prawo jazdy.
Elektroniczny dokument zawiera wszystkie niezbędne dane osobiste, które umożliwiają identyfikację kandydata. Po złożeniu wniosku, każda osoba otrzymuje swój indywidualny numer PKK. Będzie Ci potrzebny, jeśli:
  • chcesz zdobyć uprawnienia do kierowania pojazdami pierwszy raz,
  • jesteś pełnoprawnym kierowcą, który zamierza rozszerzyć swoje kompetencje i planujesz zdać egzamin na prawo jazdy innej kategorii,
  • ubiegasz się o wydanie wtórnika lub wymianę prawa jazdy ze względu na nowe dane osobiste,
  • starasz się o odzyskanie zatrzymanego prawa jazdy lub ponowne uzyskanie upoważnienia do kierowania pojazdami.
Raz założony PKK jest ważny bezterminowo, dzięki temu nie trzeba zakładać nowego profilu Kandydata na Kierowcę przy każdym ubieganiu się o prawo jazdy. Co ważne, wygenerowanie indywidualnego numeru jest darmowe. Jedyną opłatę, którą należy wnieść do urzędu, to koszt wyrobienia prawa jazdy w wysokości 100,50 zł – tłumaczy specjalista z kalkulatorubezpieczen.net.pl.
 

Jak założyć indywidualny Profil Kandydata na Kierowcę?

Utworzenie PKK jest bardzo proste i łatwe! Możesz to zrobić drogą tradycyjną, czyli złożyć odpowiedni wniosek wraz ze wszystkimi wymaganymi dokumentami w:
  • starostwie powiatowym – właściwym ze względu na miejsce zamieszkania,
  • urzędzie miasta – w przypadku mieszkańców miast na prawach powiatu,
  • urzędzie dzielnicy – dotyczy osób, które mieszkają w Warszawie.
Profil Kandydata na Kierowcę możesz także założyć za pośrednictwem pełnomocnika, np. członka rodziny lub radcy prawnego. Wystarczy tylko, że zapłacisz opłatę skarbową od pełnomocnictwa, która wynosi 17 zł.
Od niedawna istnieje możliwość założenia PKK przez internet. Wystarczy zarejestrować się na Elektronicznej Skrzynce Podawczej systemów Pojazd i Kierowca, a następnie wybrać "złóż nowy wniosek" i uzupełnić formularz. Aby przesłać dokument, musisz go potwierdzić za pomocą podpisu kwalifikowanego lub profilu zaufanego ePUAP. Cały proces zajmie Ci kilkanaście minut. To świetny sposób na to, żeby uniknąć stania w kolejkach.
 

Jakie dokumenty są potrzebne do założenia PKK?

Wniosek o założenie Profilu Kandydata na Kierowcę możesz pobrać ze strony internetowej starostwa powiatowego lub strony rządowej www.gov.pl. Pamiętaj, aby wydrukować go dwustronnie, bez pomniejszania arkusza – inaczej urząd odrzuci dokument. Oprócz wniosku musisz zgromadzić również takie dokumenty jak:
  • orzeczenie lekarskie, które potwierdza brak przeciwwskazań do kierowania pojazdami,
  • zaświadczenie o zameldowaniu – ważne w przypadku osób z nowym dowodem osobistym,
  • kolorowe, aktualne zdjęcie – wykonane zgodnie z prawnymi wymaganiami, przygotowane w formacie 35x45 mm,
  • pisemną zgodę rodziców lub opiekunów prawnych – dotyczy osób niepełnoletnich, które chcą rozpocząć kurs na prawo jazdy przed ukończeniem 18 lat,
  • ksero posiadanego prawa jazdy – niezbędne, jeśli ubiegasz się o rozszerzenie uprawnień o kolejną kategorię,
  • orzeczenie psychologa o braku jakichkolwiek przeciwwskazań psychologicznych do kierowania pojazdami – musi je przedstawić każdy, kto ubiega się o prawo jazdy kat. C1, C1+E, C, C+E, D1, D1+E, D, D+E.
Wszystkie przedstawione przez Ciebie informacje zostaną przekazane do systemu PKK. Dzięki temu rozwiązaniu nie musisz już przekazywać dokumentów do ośrodka ruchu drogowego po zakończeniu kursu na prawo jazdy.
 

Ile trzeba czekać na indywidualny numer Kandydata na Kierowcę?

Indywidualny numer Kandydata na Kierowcę zostanie wygenerowany w ciągu 2 dni roboczych od złożenia wniosku. Jednak może zdarzyć się tak, że otrzymasz go:
  • od razu, jeśli złożysz dokumenty osobiście, prawidłowo wypełnisz wniosek i przedstawisz wszystkie wymagane dokumenty,
  • po miesiącu, jeśli przedstawiłeś negatywną opinię lekarską,
  • po 2 miesiącach, jeśli niezbędne będzie przedstawienie dodatkowych wyjaśnień odnośnie do Twojej sytuacji.
Opóźnienie może spowodować także niedostarczenie wszystkich potrzebnych dokumentów. Aby poznać status swojego Profilu Kandydata na Kierowcę, wejdź na stronę info-car.pl i zaloguj się za pomocą swojego numeru PESEL, imienia i nazwiska.
 
Profil Kandydata na Kierowcę powstał, aby usprawnić całą procedurę ubiegania się o prawo jazdy. Dzięki temu szybko i bezpiecznie przekażesz wszystkie dokumenty i będziesz mógł rozpocząć kurs w ośrodku szkoleniowym oraz przystąpić do egzaminu.

 

Powrót do listy poradników