Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszego serwisu. Jeśli nie chcesz, aby pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku,
zmień ustawienia swojej przeglądarki. Więcej na temat naszej polityki prywatności znajdziesz tutaj.
Łatwo i szybko porównaj oferty ubezpieczenia OC lub AC Twojego samochodu. W kilka minut wybierz najtańszą i najkorzystniejszą polisę. Bez wychodzenia z domu i dodatkowych opłat. Skorzystaj również z naszych rankingów, fachowych opracowań i poradników.
Porównaj oferty

Podróżujesz kamperem? Ubezpiecz się i przygotuj na każdą sytuację

LibertyDirect

Czym jest kamper? 

 
Kamper to pojazd turystyczny, który na trasie może zastąpić dom. Ma on wydzieloną część mieszkalną, znajdują się w nim łóżka, strefa jadalna i do przygotowania posiłków, a także sanitariaty. Samochodem kempingowym można dotrzeć do najodleglejszych zakątków świata, a mimo tego nocuje się ciągle u siebie. W Polsce caravaning, czyli podróżowanie kamperem, staje się coraz popularniejszy, a są tacy, dla których jest on sposobem na życie, 
 
Ze względu na swoją funkcjonalność samochody kempingowe są kosztowne. Na zakup podstawowego modelu trzeba przeznaczyć ok. 150 tys. zł. Luksusowe i kompleksowo wyposażone pojazdy to wydatek od 300 tys. zł wzwyż.   
 

Pojazd dostawczy czy specjalny? Wyjaśniamy 

 
Kampery mają konstrukcję zbliżoną do samochodów ciężarowych. Jednak nie decyduje to o tym, do jakiej kategorii zostanie zakwalifikowany dany pojazd. Zanim zostanie dopuszczony on do ruchu, musi dostać homologację. Poprzedza to przyjrzenia się samochodowi pod kątem warunków technicznych i spełnianych przez niego norm. 
 
Aby kamper mógł zostać zakwalifikowany jako pojazd kategorii M z przedziałem mieszkalnym – specjalnego przeznaczenia, na jego konstrukcję i wyposażenie muszą składać się konkretne, określone w przepisach elementy. Muszą być one trwale przymocowane do samochodu kempingowego. Są to: 
  • siedzenia i stół, który jako jedyny element kampera może być zamontowany tak, aby móc go łatwo zdemontować, 
  • urządzenia kuchenne, 
  • miejsca do spania, które mogą (ale nie muszą) powstawać z siedzeń, 
  • szafki. 
O warunkach, jakie musi spełniać kamper, aby być pojazdem specjalnym, można przeczytać w Rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2018/858 w sprawie homologacji i nadzoru rynku pojazdów silnikowych i ich przyczep oraz układów komponentów i oddzielnych zespołów technicznych przeznaczonych do tych pojazdów. 
 

Ubezpieczenie OC kampera – o tym musisz wiedzieć  

 
Tak jak każdy inny pojazd mechaniczny tak i kamper podlega obowiązkowemu ubezpieczeniu OC. Właściciele domów na kółkach, wybierając polisę, słusznie szukają najtańszej opcji. Niezależnie od tego, czy składka OC jest wyższa, czy niższa, to ubezpieczenie obejmuje taki sam zakres ochrony. 
 
Będąc właścicielem samochodu kempingowego należy restrykcyjnie przestrzegać terminów ważności polisy. Na zapominalskich czekają nie tylko wysokie kary pieniężne. 
 
Kampery to duże pojazdy, które podczas wypadku mogą wyrządzić poważne szkody na mieniu osób trzecich. Jeśli kierowca nie uiści w porę składki ubezpieczeniowej, a zdarzy mu się spowodować choćby stłuczkę, to za naprawę poszkodowanego samochodu zapłaci z własnej kieszeni. Kwota ta może być naprawdę wysoka, jeżeli wypadek będzie miał poważniejsze konsekwencje – włącznie z uszczerbkiem na ludzkim zdrowiu. 
 
Wykupując ubezpieczenie, pamiętaj, aby prawidłowo wskazać, jaki typ pojazdu ubezpieczasz. Jeżeli opłacisz składkę dla pojazdu o specjalnym przeznaczeniu, a kamper jest zarejestrowany jako samochód ciężarowy, możesz mieć nieprzyjemności. Gdy spowodujesz wypadek, to niedopatrzenie pewnie wyjdzie na jaw, a ubezpieczyciel może uznać, że zawarta między wami umowa jest nieważna. Tym samym to ty zostaniesz obciążony kosztami likwidacji szkody. 
 

Od czego zależy wysokość OC kampera? 

 
To, ile właściciel kampera zapłaci za OC, zależy w dużej mierze od tego, jak zostanie sklasyfikowany ten dom na kółkach. Najkorzystniej, jeżeli z dowodu rejestracyjnego wynika, że jest to pojazd specjalnego przeznaczenia. Wtedy można liczyć na niższą składkę niż w przypadku, gdyby był on uznawany za samochód ciężarowy. 
 
Oprócz tego na koszt OC będą składać się m.in.: 
  • wiek i doświadczenie właściciela kampera 
Młody kierowca, który właśnie kupił samochód kempingowy i chce wykupić dla niego polisę OC, może niemile się zdziwić. Z perspektywy ubezpieczyciela brakuje mu doświadczenia za kółkiem, dlatego istnieje większe ryzyko, że spowoduje wypadek. W związku z tym przez pewien czas ubezpieczenie to może go słono kosztować. W uprzywilejowanej sytuacji są kierowcy, którzy od wielu lat mają prawo jazdy – oczekuje się od nich wysokich umiejętności zachowania na drodze i ostrożnej jazdy. 
  • historia ubezpieczeniowa kierowcy 
Jakiś czas temu zdarzyło ci się spowodować choćby stłuczkę drogową? Jeżeli teraz zamierzasz ubezpieczyć kampera, spodziewaj się tego, że negatywnie wpłynie to na wysokość składki – raczej na pewno ona wzrośnie. Jednocześnie nagrodą za bezszkodową jazdę będzie przystępniejsze cenowo OC. 
  • stan cywilny i sytuacja rodzinna właściciela kampera 
Samochody kempingowe często kupuje się, aby móc swobodnie podróżować wraz z rodziną. Ten, kto ma dzieci i pozostaje w związku małżeńskim, otrzyma ofertę OC na lepszych warunkach finansowych niż singiel. Dzieje się tak, gdyż single są przez ubezpieczycieli postrzegani jako bardziej brawurowi kierowcy. 
 

Polisa OC samochodu kempingowego – gdzie jej szukać? 

 
Niestety znalezienie atrakcyjnego cenowo OC dla kampera jest trudne. Ubezpieczyciele wolą nie ubezpieczać takich pojazdów. Straszakiem dla właścicieli samochodów kempingowych mają być wysokie ceny.  
 
Ponadto umowy na OC dla kampera nie można zawrzeć przez Internet. Dlatego chcąc go ubezpieczyć, należy udać się bezpośrednio placówki towarzystwa ubezpieczeniowego lub skorzystać z infolinii. Problem z ubezpieczaniem samochodów kempingowych polega też na tym, że niektóre ich modele (zwłaszcza te sprowadzane z zagranicy) nie są znane ubezpieczycielom. W efekcie niekiedy, by obliczyć wysokość składki, konieczna jest konsultacja z rzeczoznawcą. 
 
OC dla kamperów oferują m.in. Compensa, Warta i PZU. Jego wysokość może wahać się od kilkuset do 1500 zł. 
 

Autocasco samochodu kempingowego – to ci się opłaca 

 
Koszt autocasco dla kampera może być wysoki. Są to pojazdy o wysokiej wartości narażone na włamania i dewastację. Dlatego ubezpieczyciele szacują dla nich zwykle wyższe składki AC. Wykupienie autocasco dla samochodu kempingowego opłaca się zwłaszcza w przypadku bogato wyposażonych pojazdów, których właściciele mogą potencjalnie najwięcej stracić. Ci, którzy myślą o AC dla kampera, mogą poszukać też ubezpieczenia krótkoterminowego – np. obowiązującego tylko przez czas wakacji. Niestety taką opcję oferują tylko nieliczne zakłady ubezpieczeniowe. 
 
Pamiętaj jednak, że AC może być bardzo potrzebnym zastrzykiem gotówki. Będzie tak np. gdy kamper stanie się przedmiotem wandalizmu, zostanie ukradziony lub uszkodzony na skutek wypadku. 
 

Assistance dla właścicieli kamperów – obowiązkowe dla mających domy na kółkach 

 
Możesz wykupić assistance dla kampera tylko na czas wyjazdu wakacyjnego lub na cały rok – wraz z ubezpieczeniem OC lub AC. W związku tym, że pojazd ten służy zwykle do odbywania długich podróży i wycieczek po różnych krajach, wydaje się „must have” dla właścicieli samochodów kempingowych. Dzięki niemu można liczyć na wsparcie ubezpieczyciela, kiedy pojazd niespodziewanie odmówi posłuszeństwa na trasie. 
 

Dlaczego warto wykupić NNW dla samochodu kempingowego? 

 
Ubezpieczenie NNW – od następstw nieszczęśliwych wypadków – to zabezpieczenie zarówno dla kierowcy, jak i pasażerów pojazdu. W kamperze podróżują często całe rodziny, dlatego taka polisa wydaje się niemal oczywistym wyborem przed wakacjami i dłuższą trasą. Gwarantuje ona wypłatę odszkodowania, które pokryje koszty leczenia w przypadku, gdy dojdzie do wypadku związanego z uszczerbkiem na zdrowiu. 
 
Zależy ci na tym, aby dobrze przygotować się na każdą sytuację, która może zdarzyć się podczas wakacji kamperem? W takim razie nie zapominaj o kompleksowym ubezpieczeniu swojego domu na kółkach oraz siebie jak kierowcy i pasażerów. W ten sposób nawet jeżeli okoliczności cię zaskoczą, będziesz móc liczyć na finansową poduszkę bezpieczeństwa – odszkodowanie od twojego ubezpieczyciela. 

Powrót do listy poradników