Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszego serwisu. Jeśli nie chcesz, aby pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku,
zmień ustawienia swojej przeglądarki. Więcej na temat naszej polityki prywatności znajdziesz tutaj.
Łatwo i szybko porównaj oferty ubezpieczenia OC lub AC Twojego samochodu. W kilka minut wybierz najtańszą i najkorzystniejszą polisę. Bez wychodzenia z domu i dodatkowych opłat. Skorzystaj również z naszych rankingów, fachowych opracowań i poradników.
Porównaj oferty

Jazda ukraińskim samochodem w Polsce – jakie ubezpieczenia są wymagane?

Ubezpieczenie samochodu

Ukraińskie OC w Polsce – czy jest ważne? 


W Polsce zasady ubezpieczenia OC reguluje Ustawa z dnia 22 maja 2003 r. o ubezpieczeniach obowiązkowych Ubezpieczeniowym Funduszy Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych. Można przeczytać w niej, że każdy pojazd mechaniczny uczestniczący w ruchu drogowym musi mieć ważną polisę. Dotyczy to również samochodów z zagranicy, a w tym z Ukrainy. 
 
Jeżeli obywatel Ukrainy przyjeżdża do Polski z ukraińskim dowodem rejestracyjnym, ma szanse na to, aby jego polisa OC była uznawana i w kraju nad Wisłą. Warunkiem jest jednak, że oprócz ważnego ubezpieczenia, będzie on mieć ze sobą także Zieloną Kartę.  
 
Jednak nawet jeżeli nie udało mu się jej wyrobić, może skorzystać oferty przygotowanej przez polskich ubezpieczycieli. Ze względu na dynamiczną sytuację polityczną, została ona dopasowana do potrzeb zmotoryzowanych obywateli Ukrainy. 
 

Jak wyrobić Zieloną Kartę? 


Zielona Karta to dokument, który potwierdza poza granicami kraju, że dany pojazd jest objęty ubezpieczeniem OC. Jednocześnie jest to gwarancja dana przez firmę ubezpieczeniową, że wypłaci ona odszkodowanie, jeżeli wypadek zdarzy się za granicą. Nie jest ona wymagana na terytorium państw będących członkami Unii Europejskiej i Europejskiego Stowarzyszenia Wolnego Handlu (EFTA). Jednak istnieje 12 krajów, w których należy poruszać się pojazdem mechanicznym obowiązkowo z Zieloną Kartą w kieszeni. Wśród nich jest także Ukraina. 
 
Zieloną Kartę może wyrobić jedynie ubezpieczyciel, u którego zostało wykupione OC. Oznacza to, że ukraiński kierowca musi zadbać o uzykanie tego dokumentu jeszcze przed wyjazdem ze swojego kraju. Zielona Karta może być ważna od 15 dni aż do 12 miesięcy. Bywa jednak, że obywatel Ukrainy musi nagle opuścić swój kraj i wyrobienie tego dokumentu nie wchodzi w grę – zwłaszcza że może to potrwać nawet do 3 tygodni. I na takie sytuacje przygotowały się polskie towarzystwa ubezpieczeniowe. 
 

Brak zielonej karty a OC – co robić? 


Po przyjeździe do Polski bez Zielonej Karty należy od razu zająć się kwestią ubezpieczenia pojazdu. Ważne OC jest obowiązkowe dla samochodów osobowych, ciężarowych, a także dla motocykli i skuterów.  
 
Polisę możesz wykupić od razu przekroczeniu ukraińsko-polskiej granicy. Funkcjonują tam całodobowe punkty prowadzone przez towarzystwa ubezpieczeniowe.  
 
W Polsce działają też cztery firmy, które oferują obywatelom Ukrainy bezpłatne OC graniczne – są to Allianz, Warta, PZU i Ergo Hestia. Działa ono jak tradycyjna polisa, jednak umowa z ubezpieczycielem jest zawierana tylko na 30 dni i nie jest przedłużana. Wiedząc jednak, że otrzymanie Zielonej Karty nie będzie możliwe, warto wcześniej pomyśleć o wykupieniu lub otrzymaniu OC granicznego. Można to zrobić przez Internet lub korzystając z infolinii. Natomiast po upływie 30 dni należy wykupić standardowe ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej.
 
Wypłatę odszkodowania z OC granicznego dla ukraińskich kierowców reguluje ustawą o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa z 12 marca 2022 r. Zgodnie z nią: 
  • wypłatą odszkodowań, świadczeń i kosztów wynikających z roszczeń z ubezpieczenia granicznego dla kierowców z Ukrainy zajmie się polski UFG – Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny. Będą z niego wypłacane środki dla poszkodowanych ukraińskich właścicieli pojazdów oraz dla Polaków, kiedy to Ukrainiec spowoduje wypadek; 
  • jeżeli ukraińskie auto jest objęte ubezpieczeniem AC, to zlikwidowanie szkód będzie pokrywane w pierwszej kolejności z tej polisy. Jeśli autocasco nie pokryje w całości np. kosztów naprawy auta, to dopiero tę kwotę pokrywa UFG z tytułu OC granicznego.   

Jak ubezpieczyć ukraiński pojazd w Polsce? 


Ukrainiec, które chce wykupić OC dla pojazdu w Polsce, musi mieć dowód rejestracyjny oraz dokument tożsamości – takie same dokumenty są wymagane w przypadku Polaków. Nie powinna martwić też bariera językowa, gdyż ubezpieczyciele dbają o to, aby ich oferta była zrozumiała także dla ukraińskich kierowców. 
 
Gdzie szukać ubezpieczenia dla ukraińskiego samochodu? 
 
Ubezpieczenie OC dla ukraińskiego pojazdu – auta osobowego, ciężarówki czy motocykla – można wykupić: 
  • bezpośrednio u agenta 
W takiej sytuacji ukraiński kierowca musi liczyć się z tym, że przedstawiciel ubezpieczyciela będzie porozumiewać się z nim prawdopodobnie po angielsku albo po polsku. Kupienie polisy u agenta to także dość drogie rozwiązanie. Oprócz tego, jeżeli współpracuje on tylko z jednym towarzystwem ubezpieczeniowym, kierowca nie ma szans na porównanie proponowanej oferty z opcjami dostępnymi u innych ubezpieczycieli; 
  • przez Internet 
Również w przypadku kierowców z Ukrainy to rozwiązanie wydaje się najlepsze pod wieloma względami. Po pierwsze wyszukiwarki internetowe pozwalają wybrać najtańsze OC dla danego pojazdu. Ubezpieczenie to ma zawsze taki sam zakres, dlatego tym, co powinno decydować o skorzystaniu z danej oferty, jest niska cena. Po drugie jest to oszczędność czasu – nie trzeba poświęcać go na spotkania z agentem. Po trzecie osoba dopiero ucząca się języka polskiego może w swoim tempie zapoznać się z warunkami umowy, które widzi na ekranie monitora. 
 

Czym grozi brak OC dla ukraińskiego samochodu? 


Brak ważnego OC może mieć przykre konsekwencje. Przepisy są w tej kwestii bardzo restrykcyjne. Ukraińskiemu kierowcy, jadącemu bez ważnej polisy, grozi w najlepszym razie mandat w wysokości kilkuset złotych. 
 
Wysokość kary za brak OC 
 
Kwota, którą należy zapłacić za brak ważnego OC, zależy od tego, kiedy minął termin jego wykupienia oraz od rodzaju pojazdu. W przypadku samochodu osobowego w 2023 roku płaci się: 
  • 1400 (do 30.06.) lub 1440 (od 01.07.) – za 3 dni opóźnienia; 
  • 3490 (do 30.06.) lub 3600 (od 01.07.) – gdy kierowca zwlekał z wykupieniem OC od 4 do 14 dni;
  • 6980 (do 30.06.) lub 7200 (od 01.07.) – jeśli kierowca jeździł bez ważnego OC dłużej niż 14 dni. 
Do tego należy doliczyć ryzyko pokrywania z własnej kieszeni kosztów naprawy, jeżeli kierowca spowoduje wypadek. To on wtedy zapłaci za reperowanie auta, a poszkodowany może domagać się pokrycia wydatków związanych z leczeniem i rehabilitacją. Kierowcy jeżdżącego bez OC nie ominie też wtedy zapłata urzędowej kary pieniężnej. 
 

Ubezpieczenie samochodu AC dla samochodów z Ukrainy – czy jest możliwe? 

 
Na polisie OC nie kończy się możliwość ubezpieczenia ukraińskiego auta. By być spokojniejszym o swój pojazd, kierowca z Ukrainy może zdecydować się także na autocasco. Ze względu na szeroki zakres AC warto rozważyć wykupienie tej polisy. 
 
Ci, którzy wykupią autocasco, mogą liczyć na wypłatę odszkodowania, kiedy pojazd zostanie: 
  • skradziony – ubezpieczony otrzyma wtedy kwotę, która była wskazana w umowie zawartej z ubezpieczycielem; 
  • uszkodzony przez gradobicie, porywisty wiatr lub gałąź, która spadnie z drzewa – AC zapewnia wypłatę odszkodowania, gdy samochód czy motocykl wymagają naprawy na skutek oddziaływania na nie sił przyrody; 
  • zniszczony przez osoby trzecie – pojazd może być przedmiotem aktu wandalizmu. Wyrwane lusterka, stłuczone szyby, zarysowana karoseria czy wgniecione blachy – za naprawę wszystkich takich zniszczeń zapłaci ubezpieczyciel, jeżeli wcześniej zadbasz o wykupienie AC. 
Ukraińcy przyjeżdżający do Polski własnymi samochodami nie muszą obawiać się, że wykupienie polisy jest trudne i że nie poradzą sobie z barierą językową. Ci z nich, którym udało się zdobyć Zieloną Kartę, mogą nawet poczekać z kupieniem OC do momentu jej wygaśnięcia. Jednak kiedy przychodzi moment, w którym trzeba zawrzeć umowę z ubezpieczycielem, nie wolno pod żadnym pozorem zwlekać – jazda bez ważnej polisy nie opłaca się. Warto też wykupić OC w pakiecie z AC – takie oferty mają preferencyjne warunki finansowe i zapewniają ubezpieczonemu szeroki zakres ochrony. 

Powrót do listy poradników