Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszego serwisu. Jeśli nie chcesz, aby pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku,
zmień ustawienia swojej przeglądarki. Więcej na temat naszej polityki prywatności znajdziesz tutaj.
Łatwo i szybko porównaj oferty ubezpieczenia OC lub AC Twojego samochodu. W kilka minut wybierz najtańszą i najkorzystniejszą polisę. Bez wychodzenia z domu i dodatkowych opłat. Skorzystaj również z naszych rankingów, fachowych opracowań i poradników.
Porównaj oferty

Jak zmienić ubezpieczyciela OC – poradnik

Klasyczny licznik prędkości

Czy zmiana ubezpieczyciela OC jest trudna? Wcale nie! W tym poradniku opiszemy Ci jak to zrobić w kilku prostych krokach. Z pewnością będziesz zadowolony z efektów swojego działania i zobaczysz, że bez problemu zrobisz wszystko w parę chwil!

Jak zmienić ubezpieczyciela OC? Dlaczego warto to zrobić? Postanowiliśmy zebrać wszystkie informacje, byś bez problemu mógł znaleźć nową, bardziej odpowiadającą Ci polisę!

Dlaczego zmiana ubezpieczyciela OC może być dla Ciebie korzystna?

Przede wszystkim zmiana ubezpieczyciela OC jest niekiedy jedną z najlepszych opcji, dzięki którym możesz obniżyć składkę na ubezpieczenie. Co to oznacza? Jeżeli co roku trzymasz się jednej firmy, to ta wylicza Ci składki z automatu. Nie otrzymasz np. oferty dla nowych klientów z dodatkową ochroną zniżek czy pakietem assistance. Firmy chcą nowych i napływowych kierowców, bez spoglądania na starych.

Co więcej, co roku zmieniają się stawki za obowiązkowe ubezpieczenie. Przez to jeżeli w firmie A miałeś korzystniejszą ofertę w ubiegłym roku, to w przyszłym lepsze warunki zaproponuje Ci firma B. ta prosta kalkulacja umożliwi Ci oszczędność rzędu kilkuset złotych w roku – pamiętaj o tym!

W takim razie jak zmienić ubezpieczyciela OC?

Znalezienie nowej firmy powinieneś zacząć od przeglądania ofert. Możesz posiłkować się folderem przedstawionym przez pośrednika (punktu ubezpieczeniowego, który obsługuje wielu różnych TU). Do przeglądania ofert możesz też wykorzystać internet – tam znajdziesz interesujące pakiety na stronach rankingowych oraz domenach należących do konkretnych ubezpieczycieli.

Teraz musisz wypowiedzieć umowę OC dotychczasowemu ubezpieczycielowi. Pamiętaj, że ten automatycznie przedłuży ochronę, jeżeli nie otrzyma wypowiedzenia. To podeślij na tydzień przed końcem polisy na adres mailowy lub pocztą – bezpośrednio do towarzystwa ubezpieczeniowego, które dotychczas zapewniało Ci polisę.

Następnie możesz podpisać już umowę z nowym TU. Wystarczą do tego podstawowe dane z dowodu osobistego, prawo jazdy i dowód rejestracyjny pojazdu. Umowę podpiszesz również przez Internet. Ile czasu masz na opłacenie składki? Pamiętaj, że ta wygasa w momencie, w którym zakończy się poprzednia umowa z tego względu najlepszym rozwiązaniem będzie opłacenie składki nowego ubezpieczyciela na kilka dni przed rozpoczęciem ochrony. Masz wtedy pewność, że polisa na pewno Cię obejmie.

Czy zmiana ubezpieczyciela co roku to dobry pomysł?

Niektóre poradniki sugerują zmianę ubezpieczyciela nawet co roku. Jeżeli nie ubezpieczasz pojazdu specjalnego, starszych aut (powyżej 30 lat) lub pojazdów zabytkowych i uważanych za historyczne (powyżej 40 lat) lub przyczep i naczep, to warto pomyśleć o poszukiwaniu nowych ofert co rok. Takie postępowanie może pozwolić Ci na znaczne oszczędności i względny spokój finansowy na dłuższy czas. Zmiana ubezpieczyciela nie jest trudna i możesz ją wykonać w parę minut, wyłącznie wykorzystując do tego komputer i dokumenty posiadane we własnym domu!


Powrót do listy poradników