Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszego serwisu. Jeśli nie chcesz, aby pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku,
zmień ustawienia swojej przeglądarki. Więcej na temat naszej polityki prywatności znajdziesz tutaj.
Łatwo i szybko porównaj oferty ubezpieczenia OC lub AC Twojego samochodu. W kilka minut wybierz najtańszą i najkorzystniejszą polisę. Bez wychodzenia z domu i dodatkowych opłat. Skorzystaj również z naszych rankingów, fachowych opracowań i poradników.
Porównaj oferty

Jak sprawdzić historię samochodu?

Ubezpieczenie AC samochodu
Zakup nowego auta prosto z salonu to ogromna inwestycja, na którą nie każdy może sobie pozwolić. Nie maleje więc popularność samochodów z rynku wtórnego, zwłaszcza że wśród używanych pojazdów można znaleźć nawet nowoczesne modele w atrakcyjnej cenie. Niestety wiąże się to ze sporym ryzykiem, że trafisz na egzemplarz, którego stan techniczny pozostawia wiele do życzenia. Aby tego uniknąć, warto przed zakupem sprawdzić historię pojazdu. Jak to zrobić?

Dlaczego powinno się zweryfikować historię auta używanego?

Zakup używanego samochodu jest obarczony sporym ryzykiem, gdyż nigdy nie można być pewnym co do jego stanu technicznego. Zazwyczaj tak, że w ogłoszeniu auto jest przedstawiane jako sprawne, bezwypadkowe, niewymagające wkładu finansowego. W rzeczywistości może się okazać, że ma poważne usterki, których naprawa znacznie przekracza wartość rynkową auta. Nieuczciwi sprzedawcy, chcąc jak najwięcej zarobić, często oszukują na temat przeszłości pojazdu, tuszując ukryte wady i jego historię. W najpoważniejszych przypadkach może się nawet okazać, że samochód był kradziony lub obciążony kredytem. Przed sfinalizowaniem transakcji należy więc nie tylko sprawdzić auto na stacji diagnostycznej, ale również zweryfikować jest historię samochodu w dostępnych bazach.

Gdzie sprawdzić historię auta?

Osoby, które planują zakup używanego samochodu, mogą bezpłatnie sprawdzić informacje na jego temat w Internecie. Ministerstwo Cyfryzacji w 2014 roku wprowadziło bezpłatną usługę „Historia Pojazdu”, która umożliwia weryfikację auta w bazie danych pochodzących z Centralnej Ewidencji Kierowców i Pojazdów. Jest ona dostępna na stronie historiapojazdu.gov.pl i zawiera informacje dotyczące aut zarejestrowanych w kraju i za granicą. Aby pobrać raport wystarczy tylko podać numer rejestracyjny, VIN i datę pierwszej rejestracji auta. Zawiera on m.in.:
  • dane techniczne (model, marka, pojemność silnika, rodzaj paliwa),
  • historię i ważność wykonanych badań technicznych wraz z odczytem licznika,
  • aktualność polisy OC,
  • liczbę właścicieli i informację, czy jest to pojazd zarejestrowany na osobę prywatną, firmę lub organizację,
  • informację czy auto nie jest wyrejestrowane lub kradzione.
Serwis oferuje również możliwość sprawdzenia historii pojazdów pochodzących z zagranicy. Proces weryfikacji przebiega tak samo, a informacje pochodzą z baz danych ponad 20 krajów.

Płatny raport historii pojazdu

W internecie można znaleźć także płatne serwisy, które zajmują się weryfikacją przeszłości auta, oferując przy tym znacznie szerszy zakres usług. Wśród nich na uwagę zasługują strony takie jak autobaza.pl, autocentrum.pl autodna.pl. Za dostęp do raportu trzeba zapłacić, jednak cena nie jest wygórowana i wynosi ok. 15 zł. Wygenerowany dokument zawiera takie informacje jak:
  • parametry techniczne auta,
  • wezwania serwisowe,
  • fabryczne wyposażenie,
  • historia auta,
  • dotychczasowe przeznaczenie auta (np. czy nie było używane jako taksówka),
  • uczestnictwo pojazdu w stłuczce lub wypadku.
Do raportu dołączone są zdjęcia z poprzednich ogłoszeń, jeżeli są dostępne. Samochód jest także weryfikowany w bazach kradzieżowych oraz zastawów sądowych. Niektóre komercyjne serwisy oferują również usługę wyceny auta na podstawie jego historii. To przydatne rozwiązanie, dzięki któremu możesz się dowiedzieć, czy sprzedawca nie zawyża wartości sprzedawanego samochodu.
Ciekawą opcją, z której możesz skorzystać na płatnych stronach, jest możliwość oszacowania kosztów naprawy. W tym celu musisz wymienić uszkodzone części i na tej podstawie otrzymasz kosztorys usunięcia usterek. Zanim więc zdecydujesz się na zakup konkretnego auta, warto odwiedzić stację diagnostyczną, która poinformuje Cię o ewentualnych uszkodzeniach i częściach do wymiany. Po podaniu tych informacji w serwisie internetowy, będziesz mógł sprawdzić, jakiego wkładu finansowego wymaga pojazd. Może to być solidną podstawą do negocjacji ceny ze sprzedawcą.

Historia auta z ASO

Przeszłość samochodu oraz historię jego napraw możesz również zweryfikować w Autoryzowanym Serwisie Obsługi. To rozwiązanie może być jednak problematyczne, gdyż większość serwisów ASO nie udostępnia informacji osobom trzecim. Oznacza to konieczność osobistego stawiennictwa wraz z właścicielem w autoryzowanym warsztacie obsługującym daną markę pojazdu. Trzeba mieć również na uwadze to, że pozyskana w ten sposób historia auta może nie być wiarygodna. Nie wszyscy bowiem naprawiają samochody w autoryzowanych serwisach, dlatego ASO może nie być w posiadaniu całej dokumentacji serwisowej.

Weryfikacja książki serwisowej

Zanim kupisz używany samochód, możesz także poprosić sprzedawcę o przedstawienie książki serwisowej. Powinna ona zawierać informacje o przeprowadzonych naprawach, wymienionych częściach oraz daty przeglądów okresowych. Każda wpis powinien być opatrzony pieczątką bez względu na to, czy auto było serwisowane w ASO czy niezależnym warsztacie. Książka jest cennym źródłem informacji, gdyż dzięki niej możesz się dowiedzieć czy właściciel należycie dbał o auto i kiedy były wymieniane poszczególne części eksploatacyjne.

Powrót do listy poradników