Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszego serwisu. Jeśli nie chcesz, aby pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku,
zmień ustawienia swojej przeglądarki. Więcej na temat naszej polityki prywatności znajdziesz tutaj.
Łatwo i szybko porównaj oferty ubezpieczenia OC lub AC Twojego samochodu. W kilka minut wybierz najtańszą i najkorzystniejszą polisę. Bez wychodzenia z domu i dodatkowych opłat. Skorzystaj również z naszych rankingów, fachowych opracowań i poradników.
Porównaj oferty

Jak sprawdzić czy samochód jest ubezpieczony?

Kluczyki do samochodu
Zgodnie z obowiązującymi przepisami, każdy zarejestrowany pojazd musi mieć ważne ubezpieczenie OC. Jego istotą jest przejęcie odpowiedzialności finansowej przez ubezpieczyciela za szkody wyrządzone przez osobę kierującą ubezpieczonym pojazdem. Dzięki temu sprawca zdarzenia nie musi wypłacać odszkodowania z własnych środków.


Ważność ubezpieczenia samochodu – kiedy to istotna informacja?

Istnieją sytuacje, w których należy sprawdzić to, czy samochód ma ważne ubezpieczenie OC. Taka weryfikacja jest koniecznością wówczas, gdy:
 • kupujesz auto używane
Zanim podpiszesz umowę kupna-sprzedaży upewnij się, że samochód ma ważne ubezpieczenie OC. Jeśli polisa nie jest aktywna, wówczas należy zgłosić ten fakt do ubezpieczyciela, a następnie wykupić ubezpieczenie.
Należy przy tym pamiętać, że polisa OC po poprzednim właścicielu nie zostaje przedłużona automatycznie. Dlatego po jej wygaśnięciu trzeba wykupić kolejne ubezpieczenie już we własnym zakresie. W przeciwnym razie narazisz się na przerwanie ochrony ciągłości ubezpieczeniowej.
 • uczestniczysz w zdarzeniu drogowym
Jeżeli jesteś osobą poszkodowaną w zdarzeniu drogowym, będzie przysługiwać ci odszkodowanie wypłacane przez ubezpieczyciela. Warunek jest tylko jeden – pojazd sprawcy musi mieć ważne ubezpieczenie OC. Jeśli polisa nie została wykupiona, wówczas możesz o odszkodowanie ubiegać się w dowolnym towarzystwie ubezpieczeniowym.


Sprawdzenie ważności OC – dostępne możliwości

Sprawdzenie ważności ubezpieczenia OC wcale nie jest trudne. Można bowiem tego dokonać na kilka sposobów – i to bez konieczności wychodzenia z domu. Warto przy tym wiedzieć, że informacje o ubezpieczeniu może sprawdzić każdy – niekoniecznie tylko właściciel auta.
 • Strona internetowa Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego
Najprostszym i najszybszym sposobem na weryfikację ważności polisy OC jest odwiedzenie internetowej strony Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego (UFG). Wystarczy wejść w zakładkę „Baza OC i AC”, a następnie w kolejne podstrony, tj. „Sprawdzenie ubezpieczenia OC” i „Identyfikacja umowy OC na dzień”.
Potem należy wypełnić krótki formularz, podając takie dane jak: numer rejestracyjny lub numer VIN, aktualną datę, kraj. W informacji zwrotnej pojawi się marka i model ubezpieczonego auta, a także numer polisy OC – o ile samochód faktycznie ma wykupione ubezpieczenie.
 • Centralna Ewidencja Pojazdów i Kierowców
Informacje o ważności ubezpieczenia komunikacyjnego samochodu dostępne są również w Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców. Aby zweryfikować dane, należy wejść na stronę internetową pod adresem historiapojazdu.gov.pl, a następnie uzupełnić: numer rejestracyjny, numer VIN, datę pierwszej rejestracji. W ten sposób poznasz nie tylko informację o ważności obowiązkowego ubezpieczenia komunikacyjnego, ale również o ważności badania technicznego, stanu licznika, roku produkcji, pojemności silnika, rodzaju paliwa itd.
 • Aplikacja mobilna UFG Kup Auto
Jeśli korzystasz ze smartfona, wówczas ważność polisy OC możesz sprawdzić za jego pośrednictwem. Wystarczy, że zainstalujesz aplikację mobilną UFG Kup Auto. Jej zaletą jest nie tylko możliwość weryfikacji polisy, ale również: wygenerowanie umowy kupna – sprzedaży pojazdu, a nawet uzupełnienie takiej umowy danymi po zeskanowaniu kodu QR zamieszczonego w dowodzie rejestracyjnym.

Więcej w artykule https://rankomat.pl/samochod/jak-sprawdzic-czy-samochod-jest-ubezpieczony


Brak ważnego OC? Uważaj na kary finansowe

Kontrolowanie ważności obowiązkowego ubezpieczenia OC jest istotne, ponieważ pozwala to uchronić przed finansowymi konsekwencjami. Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny (UFG) nakłada kary za przerwanie ciągłości ubezpieczeniowej choćby na jeden dzień.
Wysokość grzywny uzależniona jest przede wszystkim od płacy minimalnej, która w 2021 roku wynosi 2800 zł brutto. Znaczenie mają jednak także: rodzaj pojazdu oraz czas pozostawania samochodu bez ubezpieczenia.
W przypadku samochodu osobowego kary finansowe przedstawiają się następująco:
 • 4500 zł – przerwa do 3 dni
 • 5200 zł – przerwa wynosząca 3-14 dni
 • 5600 zł – przerwa powyżej 14 dni.
Dla samochodów ciężarowych kary przedstawiają się następująco:
 • 6750 zł – przerwa do 3 dni
 • 7800 zł – przerwa wynosząca 3-14 dni
 • 8400 zł – przerwa powyżej 14 dni.
Kary dla pozostałych pojazdów wynoszą:
 • 750 zł – przerwa do 3 dni
 • 870 zł – przerwa wynosząca 3-14 dni
 • 930 zł – przerwa powyżej 14 dni.
Jeżeli chcesz uniknąć kar za brak ważnego OC, musisz pilnować terminów. Jeśli okaże się, że ważność polisy wygasa koniecznością jest wykupienie kolejnego ubezpieczenia. Wcale jednak nie musisz decydować się na ofertę tego samego ubezpieczyciela. Korzystając z serwisu porównywarkowego, możesz dotrzeć do dużo korzystniejszej propozycji – tańszej nawet o 50%. Warto bowiem wiedzieć, że tyle wynoszą różnice między najdroższą a najtańszą polisą.

Powrót do listy poradników