Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszego serwisu. Jeśli nie chcesz, aby pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku,
zmień ustawienia swojej przeglądarki. Więcej na temat naszej polityki prywatności znajdziesz tutaj.
Łatwo i szybko porównaj oferty ubezpieczenia OC lub AC Twojego samochodu. W kilka minut wybierz najtańszą i najkorzystniejszą polisę. Bez wychodzenia z domu i dodatkowych opłat. Skorzystaj również z naszych rankingów, fachowych opracowań i poradników.
Porównaj oferty

Homologacja samochodu osobowego – Co to jest? Skąd wsiąść świadectwo?

Klasyczny licznik prędkości

Jeżeli interesujesz się samochodami, to wiesz, że po dokonaniu istotnych zmian w konstrukcji własnego auta potrzebujesz homologacji, by móc nim jeździć. Tak samo dzieje się w przypadku stworzenia zupełnie nowego pojazdu od zera lub z dostępnych części. Czym jest homologacja, jak ją uzyskać i do kogo się zwrócić? W tym artykule rozwiejemy nasuwające się wątpliwości.

Homologacja – podstawowe informacje

Homologacja samochodu osobowego jest po prostu świadectwem, że spełnia on wszelkie normy bezpieczeństwa, aby uczestniczyć w ruchu drogowym. Auto musi przejść specjalne testy sprawdzające, czy warunki techniczne są odpowiednie. Homologacja musi zostać odbyta w trzech przypadkach:

  • kiedy na rynek jest wypuszczany nowy model samochodu (jest to obowiązek producenta),

  • gdy zaingerowano w układ konstrukcyjny istniejącego auta (np. montaż haka na przyczepę, wymiana kierownicy czy montaż instalacji gazowej),

  • po samodzielnym zbudowaniu nowego pojazdu.

Homologacja następuje po dokonaniu dokładnego przeglądu technicznego. Istnieje kilka kategorii homologacyjnych, ale najpopularniejsze są: kategoria M oraz N.

Jak ubiegać się o homologację?

Należy w tym celu wystąpić o dopuszczenie jednostkowe pojazdu do Dyrektora Transportu Dozoru Technicznego. Zajmuje się wydawaniem lub cofaniem homologacji. Warto mieć na uwadze fakt, że świadectwo homologacji samochodu osobowego jest potrzebne także w przypadku, kiedy auto nie uzyskało dotychczas dopuszczenia w żadnym kraju UE. Dotyczy to szczególnie pojazdów sprowadzanych z krajów spoza Unii.

Najpierw musisz znaleźć najbliższą jednostkę wykonującą takie przeglądy na stronie TDT. Niestety jest ich w skali kraju dość mało, więc nie obędzie się bez zorganizowania transportu. Oprócz samego pojazdu należy zabrać jego dokument informacyjny oraz wniosek o wykonanie takiego badania.

Po pozytywnym przejściu przeglądu niezbędne jest udanie się do placówki TDT. Potrzebne dokumenty to: dokument informacyjny samochodu, dowód własności, dowód opłaty za wydanie świadectwa homologacji, potwierdzenie, że auto przeszło badania oraz dane ważne do rejestracji i ewidencji. Decyzja zwykle wydawana jest po miesiącu, a świadectwo można odebrać albo osobiście w placówce TDT, albo pocztą.

Homologacja samochodu osobowego. Jakie są opłaty?

Koszt badania technicznego jest różny i zależy od wielu czynników. Kwota za dopuszczenie jednostkowe pojazdu wynosi 1600 zł, za to zmiana świadectwa homologacji typu pojazdu będzie kosztowała 400 zł. Chcąc załatwić sprawę poprzez pośrednika, dochodzi niewielka opłata za pełnomocnictwo, jest to 17 zł.

Czy świadectwo homologacji jest potrzebne w każdym przypadku?

Nie, zwolnione są pojazdy przystosowane dla celów osób niepełnosprawnych, samochody wykorzystywane podczas zawodów sportowych, ciągniki zrywkowe, takie z systemem załadowczym na przodzie, albo auta używane w pracach leśnych.


Powrót do listy poradników