Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszego serwisu. Jeśli nie chcesz, aby pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku,
zmień ustawienia swojej przeglądarki. Więcej na temat naszej polityki prywatności znajdziesz tutaj.
Łatwo i szybko porównaj oferty ubezpieczenia OC lub AC Twojego samochodu. W kilka minut wybierz najtańszą i najkorzystniejszą polisę. Bez wychodzenia z domu i dodatkowych opłat. Skorzystaj również z naszych rankingów, fachowych opracowań i poradników.
Porównaj oferty

Brak przeglądu technicznego a wypłata odszkodowania OC - co warto wiedzieć?

Klasyczny licznik prędkości

Jesteś sprawcą zdarzenia drogowego, a Twój pojazd nie ma ważnego przeglądu technicznego? A może jesteś poszkodowanym w takim wypadku i nie wiesz, czy ubezpieczyciel wypłaci Ci należne odszkodowanie, które pokryje koszty naprawy? W obu przypadkach może pojawiać się wiele pytań.

Jakie stanowisko w takich sytuacjach obejmują towarzystwa ubezpieczeniowe? Czy brak ważnego przeglądu technicznego wiąże się z wysokimi karami? Czy otrzymasz odszkodowanie w ramach polisy AC, gdy Twój pojazd nie miał ważnego badania?

Brak ważnego przeglądu technicznego - jaka kara?

Zanim przejdziemy do konsekwencji, które czekają sprawców zdarzeń drogowych, kierujących pojazdem bez ważnego przeglądu technicznego, skupimy się na samym jego braku. Według obowiązującego prawa każdy pojazd musi przechodzić regularne badania techniczne. Nowe pojazdy pierwsze badanie techniczne przechodzą po 3 latach, następne po 2, w dalszej kolejności pojazd musi mieć regularny przegląd co roku. Analogicznie starsze samochody osobowe muszą przechodzi przegląd każdego roku.

 

Niedopełnienie tego obowiązku wiąże się z:

  • karą grzywny w wysokości 500 zł,

  • wpisem do Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców (wpis informujący o braku przeglądu pojazdu),

  • zablokowaniem elektronicznego dowodu rejestracyjnego.

 

Jeśli więc zapomniałeś o corocznym badaniu technicznym, konieczne będzie niezwłoczne wykonanie badania. Po jego przeprowadzeniu należy udać się z odpowiednim zaświadczeniem do Wydziału Komunikacji (w przypadku, gdy nasz elektroniczny dowód rejestracyjny został zablokowany).

Kolizja a brak badania technicznego

Jesteś sprawcą zdarzenia drogowego, a Twój pojazd nie ma ważnego przeglądu technicznego? Wbrew pozorom do takich sytuacji dochodzi niezwykle często na polskich drogach. Nadal jednak wiele osób mylnie uważa, że w takiej sytuacji poszkodowany w wypadku zostaje bez pomocy. Otóż tak nie jest. Poszkodowanego chroni prawo, na mocy którego firma wystawiająca polisę OC zobowiązana jest do wypłaty odszkodowania osobie, która ucierpiała. Niezależnie od stanu technicznego pojazdu czy brak ważnego przeglądu.

 

W takich sytuacjach często mamy jednak do czynienia z pojęciem zwanym regresem odszkodowania.

Brak badania technicznego a wypłata z OC sprawcy

W zdarzeniu drogowym, w którym brał udział pojazd bez ważnego badania technicznego, poszkodowany nie zostaje bez pomocy. Do zadań ubezpieczyciela sprawcy należy pokrycie wszystkich kosztów związanych z poniesionymi stratami. Nie zawsze są to straty dotyczące uszkodzenia pojazdu.

 

Ubezpieczyciel jest zobowiązany do pokrycia kosztów:

  • hospitalizacji i leczenia,

  • renty (jeśli poszkodowany w wyniku wypadku odniósł poważne obrażenia),

  • naprawy zdrowia psychicznego,

  • związanych z przekwalifikowaniem (gdy poszkodowany nie jest w stanie wykonywać dotychczasowego zawodu),

  • utraconych korzyści będących skutkiem zdarzenia drogowego.

 

O ile ustalenie kosztów naprawy pojazdu nie jest trudnym zadaniem, o tyle straty niematerialne są trudne do wycenienia. Nie rzadko towarzystwa ubezpieczeniowe w związku z tym wypłacają wysokie odszkodowania będące rekompensatą za poniesione straty.

 

Gdy klient towarzystwa ubezpieczeniowego spowodował wypadek pojazdem bez ważnego przeglądu technicznego, ubezpieczyciel może udowodnić, że do zdarzenia doszło w wyniku złego stanu technicznego pojazdu. Wówczas mamy do czynienia z regresem ubezpieczenia. TU może więc żądać od sprawcy wypadku zwrotu kosztów świadczeń, które zostały wypłacone na rzecz poszkodowanego.

Brak przeglądu a wypłata odszkodowania z AC

Nie tylko ubezpieczyciele OC nie pozostają obojętni na klientów, którzy nie mają ważnego przeglądu pojazdów. Ubezpieczenie samochodu (https://kalkulator-oc-ac.auto.pl/ubezpieczenie-oc/) AC jest dobrowolną polisą, dzięki której w razie zdarzenia możemy pokrywać koszty naprawy pojazdu. Nawet jeśli do zdarzenia doszło z naszej winy czy działań sił natury. Gdy jednak ubezpieczyciel uzna, że do uszkodzeń doszło z powodu złego stanu technicznego pojazdu, przy braku ważnego przeglądu, może odmówić wypłaty nawet części odszkodowania. Jak ma się więc do siebie brak badań technicznych a wypłata odszkodowania z AC?

Zdarzenia drogowe

Brak badań technicznych a kolizja z Twojej winy — czy ubezpieczyciel odmówi wypłaty odszkodowania z tytułu polisy AC? Jak najbardziej może to zrobić. Jedyne co musi zrobić TU to udowodnienie, że stan techniczny pojazdu miał realny wpływ a przebieg zdarzenia drogowego. W przypadku kolizji nie jest to trudne do udowodnienia. Jeśli zapomniałeś o badaniu technicznym i jesteś sprawcą stłuczki, mimo posiadanego ubezpieczenia AC, istnieje nikła szansa na uzyskanie całości odszkodowania.

Kradzież pojazdu

A co, gdy pojazd bez ważnego przeglądu technicznego zostanie skradziony? Wydawać by się mogło, że w takim przypadku ubezpieczyciel nie jest w stanie wykazać, że stan techniczny pojazdu miał wpływ na kradzież. Często jest jednak zgoła inaczej, a towarzystwa ubezpieczeniowe wykazują, że zły stan techniczny samochodu ułatwił dostanie się do pojazdu, który w konsekwencji został skradziony. Na krok ten TU ubezpieczeniowe zwykle decydują się, kiedy do kradzieży auta doszło w miejscu niestrzeżonym. Osoby, które zaparkowały pojazd w miejscu, wokół którego są kamery, mogą dochodzić swoich racji i uzyskać rekompensatę.

Przegląd pojazdu - dlaczego musisz o nim pamiętać?

Choć kara grzywny, którą otrzymasz za brak ważnego przeglądu, może nie wydawać Ci się duża, nie warto ryzykować. Każdego dnia na polskich drogach dochodzi do ogromnej liczby wypadków. Choć zdarzenie drogowe możemy spowodować z własnej winy, nie zawsze musi być ona w pełni świadoma. W takie sytuacji koszty związane z regresem odszkodowania mogą nas naprawdę przytłoczyć.

Należy także wspomnieć o tym, że wymóg regularnych badań technicznych został wprowadzony nie bez przyczyny. Ma on na celu wykryć ewentualne usterki, które mogą nieść niebezpieczeństwo nie tylko dla nas, ale także innych użytkowników ruchu drogowego.

Jesteś zainteresowany wypowiedzeniem OC? Sprawdź artykuł: https://motoryzacja.interia.pl/artykul-sponsorowany/news-rezygnacja-z-ubezpieczenia-auta-jak-i-kiedy-wypowiedziec-oc,nId,5781735

Powrót do listy poradników