Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszego serwisu. Jeśli nie chcesz, aby pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku,
zmień ustawienia swojej przeglądarki. Więcej na temat naszej polityki prywatności znajdziesz tutaj.
Łatwo i szybko porównaj oferty ubezpieczenia OC lub AC Twojego samochodu. W kilka minut wybierz najtańszą i najkorzystniejszą polisę. Bez wychodzenia z domu i dodatkowych opłat. Skorzystaj również z naszych rankingów, fachowych opracowań i poradników.
Porównaj oferty

Ubezpieczenie quada – wszystko, co powinien wiedzieć jego właściciel

PZU

Czym jest quad? 

 
Quad to otwarty, czterokołowy pojazd – nie ma dachu ani kabiny dla kierowcy i pasażera. Przypomina nieco połączenie samochodu terenowego z motocyklem. Jego koła są duże i mają zwykle głęboki bieżnik. Natomiast jego zawieszenie pozwala pokonywać wymagające trasy i nierówności.  
 
W polskiej ustawie Prawo o ruchu drogowym można na próżno szukać definicji quada. Jednak dzięki nowelizacji, która weszła w życie w 2013 roku, w przepisach pojawiły się pojęcia, których używa się w odniesieniu do tego pojazdu. Są nimi: 
 • czterokołowiec lekki – to pojazd, którego masa własna nie przekracza 350 g i który nie rozwija większej prędkości niż 45 km/h; 
 • czterokołowiec – jego masa własna wynosi do 400 kg w przypadku pojazdu do przewozu osób lub 550 kg, gdy ma on służyć do transportu towarów.  
 

Kto może prowadzić quada? 

 
Do prowadzenia quada niezbędne są stosowne uprawnienia. Mimo że swego czasu niektórzy wręczali go dzieciom – np. z okazji komunii – to zgodnie z prawem najmłodsi nie mogą pod żadnym pozorem siadać za jego kierownicą. 
 
Aby prowadzić: 
 • quada będącego czterokołowcem lekkim, należy zdobyć prawo jazdy kategorii AM. Takie uprawnienia można otrzymać dopiero po 14. roku życia oraz po odbyciu kursu i zdaniu egzaminu państwowego; 
 • quada będącego zwykłym czterokołowcem, trzeba mieć przynajmniej prawo jazdy B1. Mogą zdobyć je ci, którzy skończyli 16 lat. 
Młodsze osoby mogą być jedynie pasażerami takiego pojazdu. Przewożenie quadem dzieci do lat 7 wymaga dodatkowo nieprzekraczania prędkości 40 km/h. Wszyscy pasażerowie (a także kierowca) muszą mieć założone kaski oraz zapięte pasy bezpieczeństwa. 
 

Gdzie można jeździć quadem? 

 
Quadem możesz przemieszczać się po mieście – dojeżdżać nim do pracy czy jeździć na wycieczki. Może on poruszać się po drodze publicznej, strefie zamieszkania lub strefie ruchu. Jednak mimo tego, że niektórzy kojarzą te pojazdy z szaloną jazdą w terenie i po bezdrożach, to nie można nimi jeździć po: 
 • lesie – wyjątkiem jest wyznaczona droga leśna, 
 • plaży, 
 • parkach krajobrazowych i narodowych, 
 • wałach przeciwpowodziowych i wzdłuż korony wałów. 
Siedząc za kółkiem quada, nie można też wjeżdżać ani na autostrady ani na drogi ekspresowe. 
 

Rejestracja quada krok po kroku 

 
Aby móc poruszać się quadem po drogach, musisz go zarejestrować. Nie jest to ani długa, ani trudna procedura. Do rejestracji pojazdu potrzebujesz: 
 • dowodu rejestracyjnego quada – jeśli jest to czterokołowiec kupiony z drugiej ręki; 
 • dowodu własności – jest to najczęściej umowa kupna-sprzedaży lub darowizny; 
 • dowodu osobistego
 • poprawnie wypełnionego wniosku o rejestrację quada
 • potwierdzenia wniesienia wszystkich wymaganych opłat
 • karty pojazdu – jeżeli została wydana. 
Natomiast jeśli rejestrujesz quada kupionego poza granicami Unii Europejskiej, musisz dostarczyć także dowód odprawy celnej przewozowej oraz dokument potwierdzający zapłatę akcyzy na terytorium kraju. 
 
Quada możesz zarejestrować podczas wizyty w urzędzie (w Wydziale Komunikacji), którą najlepiej wcześniej umówić online. Jednak całą procedurą możesz przeprowadzić także przez Internet. Będziesz potrzebować dokładnie takich samych dokumentów, jak w przypadku rejestracji na miejscu. Jedyna różnica polega na tym, że będzie należało przesłać ich zdjęcia lub skany. O tym, że dowód rejestracyjny jest gotowy do odbioru, poinformuje cię SMS z urzędu. Możesz też sprawdzić jego status na stronie Info Car, wpisując 5 ostatnich cyfr numeru VIN pojazdu. 
 

Dlaczego trzeba ubezpieczyć quada? 

 
Każdy właściciel quada jest zobowiązany, aby wykupić dla niego polisę OC. Wynika to wprost z obowiązujących przepisów, w których znajduje się zapis o obowiązku ubezpieczenia dla wszystkich pojazdów mechanicznych. Dlatego żaden z ubezpieczycieli nie może odmówić ci wykupienia polisy dla twojego czterokołowca. 
 
Quada należy ubezpieczyć najpóźniej w dniu rejestracji pojazdu i nie później niż z chwilą wprowadzenia pojazdu do ruchu. Możesz też wykupić polisę OC, jeśli czterokołowiec nie jest zarejestrowany. Mówi o tym art. 29 ust. 2 ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych. Jednak w takiej sytuacji ubezpieczyciel może zażądać, aby okazać mu: 
 • zaświadczenia o pozytywnym wyniku badania technicznego, 
 • świadectwa zgodności i dopuszczenia jednostkowego pojazdu. 
Pamiętaj, że polisa OC nie oznacza dla ciebie tylko obowiązku, ale też zabezpieczenie. W związku z tym, że do jej wykupienia są zobligowani wszyscy właściciele pojazdów w Polsce, masz pewność wypłaty odszkodowania. Dotyczy to jednak sytuacji, w której twój quad zostanie uszkodzony przez innego kierowcę – np. podczas stłuczki. Wtedy z jego OC otrzymasz środki na naprawę szkody. Jednocześnie, jeżeli to ty będziesz sprawcą wypadku, nie poniesiesz konsekwencji finansowych. Twój ubezpieczyciel wypłaci poszkodowanemu odszkodowanie za poniesione straty. 
 

Najtańsze OC quada – jak wybrać? 

 
Każde OC zapewnia taki sam zakres ochrony. Dlatego kryterium, które powinno zadecydować o wyborze konkretnej oferty, jest cena. Aby znaleźć najkorzystniejsze finansowo ubezpieczenie, możesz spędzić nieco czasu na wędrówkach po biurach agentów ubezpieczeniowych. Jednak znacznie lepszym rozwiązaniem jest wyszukiwarka OC. Jak ona działa? 
 
W formularzu online wystarczy uzupełnić dane na temat pojazdu (jego markę, rok produkcji itp.) oraz informacje dotyczące jego właściciela. Następnie pojawia się lista ubezpieczycieli, którzy mogą ubezpieczyć twojego quada. Oprócz tego wyświetlają ci się koszty polisy. Wtedy wybór jest łatwy – wybierasz opcję, która jest najprzyjemniejsza dla portfela i kosztuje najmniej. 
 

Jeździsz na quadzie bez ważnego OC? Oto co może cię spotkać 

 
Zapominalstwo lub uchylanie się od obowiązku opłacania składki ubezpieczenia OC może słono kosztować. Na osoby, które jeżdżą quadem bez ważnej polisy, czekają kary i poważne konsekwencje. 
 
Jeżeli nie opłaciłeś OC pojazdu, musisz liczyć się z dodatkowymi wydatkami. Nie będą one tak wysokie jak w przypadku samochodu osobowego, ale i tak mogą być obciążeniem dla twojego budżetu. Za jazdę bez ważnego ubezpieczenia dostaniesz karę: 
 • 230 zł (do 31.06.) lub 240 zł (od 01.07.), jeśli zdarzyło ci się spóźnienie w opłaceniu składki wynoszące od 1 do 3 dni; 
 • 580 zł (do 31.06.) lub 600 zł (od 01.07.), jeśli zwlekasz z wykupieniem polisy od 4 do 14 dni; 
 • 1160 zł (do 31.06.) lub 1200 zł (od 01.07.), jeśli OC jest przeterminowane o więcej niż 14 dni. 
Te kary pieniężne mogą jednak być tylko wierzchołkiem góry lodowej. Jeśli spowodujesz wypadek, jadąc quadem bez ważnego OC, z własnej kieszeni zapłacisz za naprawę auta należącego do poszkodowanego kierowcy. Mało tego, ma on także prawo zażądać od ciebie zwrotu pieniędzy za leczenie i rehabilitacji, jeżeli przez ciebie ucierpi jego zdrowie.  
 

Ubezpieczenie AC quada – czy jest możliwe? 

 
Istnieje możliwość, aby dla takiego czterokołowca wykupić autocasco. Jednak nie każde towarzystwo ubezpieczeniowe ma takie ubezpieczenie w swojej ofercie. AC dla quada oferuje ERGO Hestia, PZU, Warta i Allianz. W zależności od warunków umowy zawartej z ubezpieczycielem otrzymasz określoną kwotę w przypadku kradzieży pojazdu. Odszkodowanie zostanie ci też wypłacone, kiedy quad będzie wymagać naprawy po wypadku – i to także po takim, który ty spowodujesz. 
 
„Przezorny zawsze ubezpieczony” – to przysłowie doskonale odnosi się do właścicieli wszystkich pojazdów, a w tym quadów. Polisa OC jest obowiązkowa i stanowi podstawowe zabezpieczenie dla wszystkich uczestników ruchu. Jeżeli jednak dokupisz do niej autocasco, to zabezpieczysz się na wypadek kradzieży quada oraz uszkodzenia czterokołowca w kolizji spowodowanej przez ciebie. W takich sytuacjach wypłacone odszkodowanie może być skutecznym pocieszeniem i środkami, które pozwolą sfinansować naprawę lub zakup nowego pojazdu. 

Powrót do listy poradników