Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszego serwisu. Jeśli nie chcesz, aby pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku,
zmień ustawienia swojej przeglądarki. Więcej na temat naszej polityki prywatności znajdziesz tutaj.
Łatwo i szybko porównaj oferty ubezpieczenia OC lub AC Twojego samochodu. W kilka minut wybierz najtańszą i najkorzystniejszą polisę. Bez wychodzenia z domu i dodatkowych opłat. Skorzystaj również z naszych rankingów, fachowych opracowań i poradników.
Porównaj oferty

Ubezpieczenie AC na wakacje, wyjazd za granicę

Klasyczny licznik prędkości

Wyjazd za granicę własnym samochodem wiąże się z dopełnieniem wielu formalności. Wiele osób posiadając wykupione ubezpieczenie OC, żyje z przekonaniem, że będzie ono obowiązywać wszędzie, niezależnie od tego, w jakim kraju się znajdziemy. W rzeczywistości jednak nie zawsze tak jest. Jeśli planujesz zagraniczny wyjazd własnym autem, koniecznie przeczytaj poniższy artykuł. Dowiesz się z niego czy Twoje ubezpieczenie OC jest ważne także po przekroczeniu granic; co robić, gdy miała miejsce kolizja lub stłuczka za granicą i czy ubezpieczenie AC na wyjazd jest koniecznością.

OC za granicą - czy jest ważne?

Wejście Polski do UE sprawiło, że wiele kwestii dotyczących poruszania się poza granicami naszego kraju stało się znacznie prostszych i przejrzystych. Dotyczy to między innymi ubezpieczenia OC pojazdu, którym poruszamy się za granicą.

OC w państwach członkowskich UE

Jak łatwo się więc domyślić wyjeżdżając do innych państw europejskich, nie musimy zaprzątać sobie głowy polisą OC. Polskie OC obowiązuje bowiem na terenie wszystkich krajów UE. A co najlepsze będzie ono ważne także ważne w wielu innych krajach poza UE. Dotyczy to krajów takich jak: Austria, Andora, Bułgaria, Bośnia i Hercegowina, Chorwacja, Czarnogóra, Czechy, Cypr, Dania, Estonia, Francja, Finlandia, Hiszpania, Grecja, Holandia, Irlandia, Islandia, Liechtenstein, Litwa, Luksemburg, Łotwa, Niemcy, Malta, Norwegia, Portugalia, Rumunia, Serbia, Słowacja, Szwajcaria, Słowenia, Szwecja, Węgry, Włochy oraz Wielka Brytania.

OC w państwach spoza UE

Co z pozostałymi państwami? Jak rozwiązać problem polskiego ubezpieczenia OC w krajach, w których nie obowiązuje? W przypadku pierwszej grupy państw możemy korzystać z tzw. Zielonej Karty, czyli Międzynarodowego Certyfikatu Ubezpieczenia Komunikacyjnego. Dokument ten potwierdza posiadanie ważnego ubezpieczenia OC w naszym kraju. Aby ją uzyskać, wystarczy zgłosić do swojego ubezpieczyciela, że planujemy zagraniczny wyjazd. W większości towarzystw uzyskanie Zielonej Karty jest bezpłatnym procesem. Jeśli tak nie jest, warto się zastanowić czy i jak zmienić ubezpieczyciela OC. Krajami, w których konieczne jest posiadanie Zielonej Karty, są: Albania, Azerbejdżan, Białoruś, Iran, Izrael, Macedonia, Maroko, Mołdawia, Rosja, Tunezja, Turcja oraz Ukraina.

Pozostałe państwa

Co z krajami, w których ani nie jest ważne polskie OC, ani nie obowiązuje Zielona Karta? Podróżując do nich własnym pojazdem będziemy musieli pamiętać o wykupieniu ubezpieczenia granicznego. Zakup jest możliwy, chociażby w momencie przekraczania granicy.

AC na wyjazd za granicę - czy jest konieczne?

Według przepisów jedynie ubezpieczenie OC jest obowiązkową polisą dla każdego właściciela pojazdu. Często jednak możemy usłyszeć o innym ubezpieczeniu - AC. Jakie są różnice pomiędzy nimi? Przede wszystkim polisa OC zabezpiecza nas przed poniesieniem kosztów związanych ze zdarzeniem drogowym. Co jednak ważne wypłacone środki pokrywają wyłącznie szkody wyrządzone poszkodowanemu. W praktyce oznacza to, że gdy staniemy się sprawcami wypadku lub kolizji nasz ubezpieczyciel wypłaca odszkodowanie wyłącznie poszkodowanemu.

W przypadku ubezpieczenia AC sprawa wygląda zupełnie inaczej. Gdy je bowiem posiadamy ubezpieczyciel pokrywa koszty związane z uszkodzeniami naszego pojazdu - nawet, jeśli to my sami byliśmy sprawcami zdarzenia. Zakres ochrony polisy AC obejmuje także szkody wywołane czynniki zupełnie od nas niezależnymi, jak np. powódź czy pożar. Autocasco okaże się także niezwykle pomocne w przypadku kradzieży samochodu.

Autocasco na wakacje - na co zwrócić uwagę przy wyborze polisy?

Choć AC może okazać się niezwykle pomocne, warto pamiętać, że w przypadku tej polisy ubezpieczyciele sami ustalają zakres ochrony. W przypadku OC jest on niezmienny, niezależnie od tego, na jakie TU postawimy i ile zapłacimy. W takim razie, na co zwrócić uwagę przy wyborze AC?

Najważniejszą elementem, którego nie możemy pominąć, wybierając autocasco na wakacje, jest zakres ochrony. Jeśli na AC zdecydowaliśmy się, zanim jeszcze pojawiły się plany wakacyjnego, zagranicznego wyjazdu, upewnijmy się, że ubezpieczenie AC, które już mamy obowiązuje także za granicą. Polisa może obejmować także niektóre z krajów Europy, koniecznie więc dopytajmy ubezpieczyciela, czy tam, gdzie się wybieramy, na pewno obowiązuje. Istotne będzie także zapoznanie się z warunkami umowy i zakresem ochrony, który znajdziemy w tym właśnie dokumencie. TU może bowiem sobie zastrzec, że w niektórych przypadkach nie wypłaci swojemu klientowi odszkodowania. Warto się dowiedzieć, jakie sytuacje są wyłączone z zakresu ochrony, aby już na miejscu nie być zaskoczonym.

Towarzystwo ubezpieczeniowe w AC na wyjazd za granicę może także ustalić, w jaki sposób będą naprawiane szkody pojazdu na wyjeździe. W większości towarzystw możemy spotkać się z konkretną kwotą zawartą w umowie, do której możemy dokonywać napraw na miejscu i cieszyć się ponownie wyjazdem. W każdym przypadku koniecznością będzie jednak zgłoszenie zdarzenia ubezpieczycielowi. Po przyjeździe do kraju będzie wymagał on od nas przedstawienia rachunków potwierdzających naprawę.

Ubezpieczenie AC na wakacje - zalety

Każdego roku liczba zdarzeń drogowych stale się powiększa. Nawet przy ostrożnej jeździe nie mamy wpływu na to, co ostatecznie wydarzy się na drodze. Często swoje życie powierzamy tak naprawdę maszynie, od której jesteśmy zależni i innym kierowcom. Spowodowanie wypadku z własnej winy, nie zawsze musi oznaczać nieostrożnej jazdy. Złe warunki pogodowe czy usterka w pojeździe mogą przyczynić się do zdarzenia, w którym zniszczony zostanie zarówno nasz, jak i inny pojazd. A jak każdy właściciel samochodu wie - naprawa pojazdu nie należy do najmniejszych i najprzyjemniejszych wydatków. To właśnie dlatego warto rozważyć zakup polisy AC, która w razie zdarzenia pokryje koszty naprawy. Może się to okazać szczególnie istotne na wyjeździe zagranicznym, kiedy nie przeznaczyliśmy konkretnej sumy na ewentualną naprawę, a kontynuowanie podróży bez wizyty w warsztacie będzie niemożliwe. W takiej sytuacji towarzystwo ubezpieczeniowe pokrywa koszty związane z naprawą, które w wielu krajach zagranicznych będą jeszcze wyższe.

Warto również sprawdzić ten poradnik: https://najtaniejuagenta.pl/ubezpieczenie-samochodu-na-wyjazd-za-granice/ na temat ubezpieczenia samochodu na zagraniczny wyjazd – o czym należy pamiętać?

Powrót do listy poradników