Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszego serwisu. Jeśli nie chcesz, aby pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku,
zmień ustawienia swojej przeglądarki. Więcej na temat naszej polityki prywatności znajdziesz tutaj.
Łatwo i szybko porównaj oferty ubezpieczenia OC lub AC Twojego samochodu. W kilka minut wybierz najtańszą i najkorzystniejszą polisę. Bez wychodzenia z domu i dodatkowych opłat. Skorzystaj również z naszych rankingów, fachowych opracowań i poradników.
Porównaj oferty

Sprzedaż samochodu Ukraińcowi - ja powinna się odbyć?

Klasyczny licznik prędkości

Dlaczego Ukraińcy kupują samochody w Polsce? 

 
Ukraińcy od dawna chętnie przyjeżdżają do Polski – w poszukiwaniu lepszej pracy i chcąc ułożyć sobie życie za granicą. Jeszcze więcej obywateli z Ukrainy przekracza polską granicę od czasu wybuchu konfliktu zbrojnego z Rosją. 
 
Duża część Ukraińców planuje zostać w Polsce na stałe. Znajduje zatrudnienie, wynajmuje mieszkanie, a dopełnieniem tego wszystkiego jest własny samochód. Tak jak i innym potrzebne są im auta, którymi mogliby dojeżdżać do pracy czy odbierać dzieci ze szkoły. Część Ukraińców przyjechała do Polski bez własnego samochodu – dlatego popyt na pojazdy wśród obywateli zza wschodniej granicy jest duży. 
 

Jak sprzedać samochód Ukraińcowi – instrukcja krok po kroku 

 
Są tacy, którzy z nieufnością podchodzą do transakcji z obcokrajowcami, a w tym z Ukraińcami. Jednak obawy te są nieuzasadnione. Sprzedaż samochodu obywatelowi Ukrainy wygląda tak samo jak zawarcie umowy między Polakami. Warto jednak poinformować swojego kupca, co ma zrobić po kupnie auta – istnieje duże prawdopodobieństwo, że nie zna on polskich przepisów. 
 
Sprzedaż samochodu Ukraińcowi a bariera językowa 
 
Nie wszyscy Ukraińcy dobrze mówią po polsku i są tacy, z którymi w ogóle nie można się porozumieć. Mimo tego w dzisiejszych czasach bariera językowa nie jest problemem. 
 
Jeżeli twoim kupcem jest Ukrainiec, który dobrze komunikuje się po polsku oraz rozumie zarówno mowę, jak i pismo, to sprzedaż samochodu przebiegnie tak samo sprawnie, jakby transakcja przeprowadzania z Polakiem. Natomiast zawierając umowę z cudzoziemcem, który nie mówi po polsku, można spróbować komunikacji w języku angielskim. Rozwiązaniem są też specjalne aplikacje do tłumaczenia mowy w czasie rzeczywistym. Korzystając z nich, można wygodnie porozumieć się z Ukraińcem, który dopiero uczy się języka polskiego. 
 
Umowa, którą zawrzesz z obcokrajowcem, musi być dla niego w pełni zrozumiała. Jednocześnie przepisy wymagają, aby była sporządzona w języku polskim. Jeżeli zostanie napisana po ukraińsku, to kupujący przed okazaniem jej w urzędzie podczas rejestracji, będzie miał obowiązek przetłumaczyć ją na polski. Oznacza to konieczność skorzystania z usług tłumacza przysięgłego i dodatkowe koszty. 
 
Dlatego wyjdź naprzeciw potrzebom kierowcy z Ukrainy. Powoli wytłumacz mu poszczególne części umowy, trudne i niezrozumiałe polskie zwroty, aby mógł dokładnie poznać treść dokumentu. 
 
Oględziny samochodu 
 
Jeżeli znalazł się ukraiński kupiec, umówi się z nim na spotkanie, aby pokazać mu samochód. W przypadku cudzoziemców niemówiących po polsku przyda się wtedy aplikacja do tłumaczenia w czasie rzeczywistym. 
 
Nie zatajaj wad samochodu i usterek oraz rzeczowo odpowiadaj na pytania zainteresowanego kupnem. Możesz też wtedy omówić z nim, jak wyglądają formalności związane z zakupem auta w Polsce i jakie będę jego obowiązki jako kierowcy. W ten sposób nie tylko pomożesz swojemu kupcowi, ale też zrobisz na nim dobre wrażenie, co może zaważyć na tym, że kupi on twój samochód. 
 
Dokumenty niezbędne do sprzedaży samochodu Ukraińcowi 
 
Jeszcze zanim ty i twój ukraiński kupiec przystąpicie do sporządzania umowy, przygotujcie kilka dokumentów. Obowiązkowe są: 
  • dokumenty tożsamości strony sprzedającej i kupującej. Mogą to być dowody osobiste lub paszporty; 
  • dowód rejestracyjny samochodu – to w nim znajdują się wszystkie dane auta, które należy umieścić w umowie. 
Podczas zawierania transakcji sprzedający musi mieć przy sobie również kluczki do auta, polisę OC oraz kartę pojazdu – jeżeli została wydana.  
 

Przygotowanie i zawarcie umowy 

 
Umowa, którą zawrzesz z Ukraińcem, nie będzie różnić się od tej zawieranej z Polakiem. Wzory takich dokumentów – i to sporządzone zarówno w języku polskim, jak i ukraińskim – znajdziesz w Internecie. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby stworzyć własną umowę lub zmodyfikować na własne potrzeby dokument pobrany z sieci. Trzeba jedynie pamiętać, aby miał on wszystkie niezbędne elementy. 
  • Data i dane 
W pierwszej linijce umowy powinna znaleźć się informacja o tym, kiedy została zawarta. Następnie należy umieścić w niej dokładne dane osobowe sprzedającego i kupującego. W umowie muszą znaleźć się imiona, nazwiska, adresy zamieszkania, seria i numer dowodów osobistego Polaka i numer dokumentu tożsamości obcokrajowca. W umowie wpisuje się także numery PESEL – jeżeli Ukrainiec go nie ma, to wystarczy podać numer jego paszportu; 
  • Dane dotyczące samochodu 
Do sporządzenia tej części umowy niezbędny jest dowód rejestracyjny. Opisanie przedmiotu umowy – auta – zacznij od podania jego marki, modelu, roku produkcji oraz numeru rejestracyjnego i numeru nadwozia. Następnie sprawdź na liczniku kilometrów, jaki jest aktualny przebieg auta i umieść tę informację w umowie. 
 
W tej części dokumentu powinny znaleźć się też informacje o ewentualnych usterkach pojazdu i innych kwestiach ważnych z perspektywy kupującego. 
  • szczegółowe warunki transakcji 
Kolejnym etapem przygotowywania dokumentu jest opisanie tego kto i komu sprzedaje samochód oraz jaką cenę za niego ustalono. Ta część umowy musi dokładnie opisywać sposób zapłaty za samochód (przelew, gotówka) oraz termin jego wydania.  
 
Należy też umieścić tam oświadczenia: 
  • sprzedającego o tym, że dane auto jest jego własnością i nie zostało zajęte przez komornika;
  • kupującego o tym, że zna on stan prawny i techniczny przedmiotu umowy i że go akceptuje. 
  • Podpisy 
Na końcu umowy muszą widnieć podpisy sprzedającego i kupującego. Dokument sporządza się w dwóch tak samo brzmiących egzemplarzach – po jednym dla każdej ze stron. Oba muszą być podpisane przez sprzedawcę i kupca. 
 
Wydanie przedmiotu umowy 
 
Podczas wydania samochodu stronie kupującej warto podpisać protokół zdawczo-odbiorczy samochodu. Muszą znaleźć się w nim informacje na temat tego: 
  • kto, komu i co przekazuje – sprzedający musi oświadczyć, że wydaje auto kupującemu, a strona kupująca, że je odbiera; 
  • co jeszcze zostało przekazane wraz z samochodem – w protokole należy napisać, że kupujący otrzymał także komplet kluczyków, dowód rejestracyjny oraz kartę pojazdu (jeżeli została wydana dla danego samochodu) i ważną polisę OC. 

Jakie formalności musi dopełnić nowy właściciel samochodu?  

 
Po podpisaniu umowy i przekazaniu auta kupującemu nowy właściciel powinien jak najszybciej zająć się formalnościami. Dotyczą one ubezpieczenia pojazdu (obowiązkowego i nieobowiązkowego), a także jego rejestracji w urzędzie. 
 
Ubezpieczenie samochodu  
 
Każdy pojazd mechaniczny, który porusza się po polskich drogach, musi mieć ważne OC. Ukraiński kupiec będzie mógł skorzystać z twojej polisy lub zawrzeć nową umowę ubezpieczenia. Natomiast poprzedni właściciel pojazdu powinien zgłosić ubezpieczycielowi, że sprzedał auto. Pozwoli to uniknąć nieporozumień. 
 
Jeżeli właściciel auta zdecyduje się na nowe OC, może poszukać go u agenta ubezpieczeniowego lub korzystając z praktycznego kalkulatora online. Wybierając tę drugą opcję można bez wychodzenia z domu znaleźć polisę w możliwie najniższej cenie. Nowy właściciel może też wykupić przez Internet dodatkowe ubezpieczenia – autocasco, a także pakiet assistance, który jest nieoceniony podczas awarii auta na drodze. 
 
Rejestracja w urzędzie 
 
Obecnie można zarejestrować pojazd podczas wizyty w odpowiednim w stosunku do miejsca zamieszkania wydziale komunikacji oraz online. W obu przypadkach potrzebna będzie umowa kupna-sprzedaży, dowody rejestracyjny i tożsamości, ważna polisa OC i ewentualnie karta pojazdu. Rejestracja samochodu w Polsce kosztuje 161,50 zł. 
 

Sprzedałeś auto ukraińskiemu kierowcy? Dowiedz się, jakie masz obowiązki 

 
O tym, że nie jesteś już właścicielem pojazdu musisz poinformować ubezpieczyciela, a przede wszystkim wydział komunikacji. Zgodnie z przepisami, które zmieniły się w 2020 roku, nie musisz wyrejestrowywać samochodu, a jedynie zawiadomić o jego zbyciu. Możesz to zrobić w urzędzie lub online – potrzebny jest do tego profil zaufany, e-dowód, bankowość elektroniczna lub aplikacja mObywatel. 
 
Na złożenie takiego zawiadomienia masz 30 dni od momentu sprzedaży samochodu. Jeżeli nie dotrzymasz terminu, urząd nałoży na ciebie mandat – w wysokości od 200 do 1000 zł. 
 

Jakie samochody najczęściej kupują Ukraińcy? 

 
Ukraińcy, którzy osiedli się w Polsce i znaleźli tu pracę, najczęściej kupują auta klasy średniej do jazdy po mieście. To modele z niższych półek cenowych. Dużym zainteresowaniem cieszą się zwłaszcza Volkswagen Passat i Golf, Skoda Octavia Renault Scenic i Megane. 
 
Wśród Ukraińców jest też duży popyt na VANy, minibusy oraz pickupy. To auta, w których jest więcej miejsc dla pasażerów, dlatego są one wykorzystywane do wywożenia Ukraińców z kraju – z terenów, na których toczy się wojna 
 

Podsumowanie 

 
Jeżeli w końcu znalazł się kupiec na twój samochód i jest nim Ukrainiec, nie masz się czym martwić. Procedura sprzedaży auta będzie wyglądać tak samo jak w przypadku transakcji z rodakiem. Nie obawiaj się też bariery językowej. Nawet jeśli kupujący nie mówi po polsku, to podczas dobijania targu można skorzystać z aplikacji tłumaczącej mowę w czasie rzeczywistym. 
 
Natomiast ty jako sprzedający nie zapomnij o swoich obowiązkach po sprzedaży auta. Pamiętaj, że masz 30 dni na zgłoszenie jego zbycia. Warto o zmianie właściciela poinformować również ubezpieczyciela. Dzięki temu unikniesz dalszego naliczania składki na twoje nazwisko.  
 

Najczęściej zadawane pytania: 

 
Czy podczas sprzedawania samochodu Ukraińcowi konieczna jest obecność tłumacza? 
 
Nie. Obecność tłumacza jest decyzją tylko strony kupującej. Umowa może być też sporządzona po angielsku lub ukraińsku, tak by była zrozumiała dla kupującego. Jednak przed jej okazaniem podczas rejestracji pojazdu musi zostać przetłumaczona przez tłumacza przysięgłego na język polski. 
 
Ile kosztuje OC dla ukraińskiego kierowcy? 
 
Wysokość OC dla ukraińskiego właściciela auta będzie zależna – tak samo jak w przypadku Polaków – od modelu auta i stażu kierowcy za kółkiem. Ubezpieczyciel oblicza składkę indywidualnie dla każdego klienta.  
 
 

Powrót do listy poradników