Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszego serwisu. Jeśli nie chcesz, aby pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku,
zmień ustawienia swojej przeglądarki. Więcej na temat naszej polityki prywatności znajdziesz tutaj.
Łatwo i szybko porównaj oferty ubezpieczenia OC lub AC Twojego samochodu. W kilka minut wybierz najtańszą i najkorzystniejszą polisę. Bez wychodzenia z domu i dodatkowych opłat. Skorzystaj również z naszych rankingów, fachowych opracowań i poradników.
Porównaj oferty

Spóźnienie z opłatą OC - co warto wiedzieć?

Kluczyki do samochodu

OC jest ubezpieczeniem obowiązkowym dla każdego zarejestrowanego pojazdu. Dzięki niemu mamy pewność, że osoba poszkodowana w wypadku z udziałem innego kierowcy otrzyma od jego towarzystwa środki na rekompensatę poniesionych strat. Jednak mimo nałożonego obowiązku na każdego kierowcę, nadal naszymi drogami porusza się mnóstwo osób samochodami bez ważnego ubezpieczenia OC. Nie zawsze działania te są celowe.

 

Może zdarzyć się, że zapomnimy opłacić składkę, co dzieje się często w przypadku polis rozłożonych na raty. To właśnie z tego powodu wiele osób zastanawia się, ile można spóźnić się z opłatą OC oraz czy grozi coś za spóźnienie z opłatą OC. Poniżej znajdziesz odpowiedzi na wszystkie te pytania.

Spóźnienie z opłatą OC - konsekwencje

Każdy dzień zwłoki z opłatą za ubezpieczenie OC oznacza kolejne kary pieniężne na nas nakładane. I nie dotyczy to wcale dużego okresu. Z karą musimy liczyć się również w momencie, gdy zwłoka wynosi zaledwie 1 dzień. Jeśli więc zastanawiasz się, ile można się spóźnić z opłatą OC odpowiedź jest prosta - nie można wcale. Każdy właściciel pojazdu powinien unikać więc przerwania ciągłości ubezpieczenia. Im dłużej zwlekamy, tym wyższa kara - 14 dni w przypadku samochodu osobowego to aż 5600 zł kary. Dotyczy ona jednak tylko sytuacji, gdy podczas kontroli drogowej lub przez UFG wyjdzie na jaw brak aktualnego ubezpieczenia OC. Znacznie poważniejsze problemy finansowe pojawią się w momencie, gdy jesteśmy sprawcami wypadku drogowego nieubezpieczony samochodem. Wówczas to my jesteśmy zobowiązani do pokrycia szkód wyrządzonych w wyniku zdarzenia drogowego.

Spóźnienie z opłatą OC - kiedy może do niego dojść?

Nie każdy właściciel nieubezpieczonego pojazdu działa z premedytacją. Do spóźnień z opłatą OC może dojść przez naszą nieuważność. Częstymi przypadkami są sytuacje, w których nowy właściciel pojazdu kupił go wraz z ważną polisą, jednak nie zwrócił uwagi na rozłożenie polisy na raty, którego dokonał poprzedni właściciel. Jako nabywcy pojazdu mamy prawo do korzystania z poprzedniego ubezpieczenia, jednak także na nas spoczywa obowiązek regulowania płatności.

 

Spóźnienie z opłatą OC może pojawić się także w momencie, gdy pogorszyła się nasza osobista sytuacja finansowa.

Spóźniłem się z opłatą OC - co teraz?

Spóźniłem się z opłatą OC, co teraz? - pytanie to przewija się niezwykle często w sieci. Choć od kary wynikającej ze zwłoki można odstąpić, składając wniosek do UFG, należy podać wówczas sensowne uzasadnienie. W większości przypadków karę i tak będziemy musieli zapłacić. Nawet jeśli przyczyną opóźnień jest zła sytuacja finansowa - wówczas UFG najczęściej rozkłada płatność na mniejsze raty.

 

W sytuacji, w której wiemy, że trudna sytuacja finansowa w domu uniemożliwi nam zapłatę za polisę OC, należy jak najszybciej zwrócić się do towarzystwa ubezpieczeniowego. Wówczas możemy uniknąć kary za brak ciągłości w ubezpieczeniu. Najczęściej ubezpieczyciel proponuję rozłożenie płatności na mniejsze raty, tak by właściciel pojazdu mógł sobie z nimi poradzić.

Spóźniona opłata OC a kolizja

Wątpliwości może budzić także kolizja drogowa z udziałem pojazdu, którego właściciel zwleka z jedną ratą ubezpieczenia. Wówczas jeśli polisa jest aktualna, ubezpieczyciel wypłaca odszkodowanie poszkodowanemu kierowcy. Najczęściej ważności polisy dotyczy okresu przedstawionego w umowie - nawet jeśli zalegamy z płatnościami nasz pojazd jest ubezpieczony do dnia zakończenia umowy.


Powrót do listy poradników