Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszego serwisu. Jeśli nie chcesz, aby pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku,
zmień ustawienia swojej przeglądarki. Więcej na temat naszej polityki prywatności znajdziesz tutaj.
Łatwo i szybko porównaj oferty ubezpieczenia OC lub AC Twojego samochodu. W kilka minut wybierz najtańszą i najkorzystniejszą polisę. Bez wychodzenia z domu i dodatkowych opłat. Skorzystaj również z naszych rankingów, fachowych opracowań i poradników.
Porównaj oferty

Rejestracja motocykla z Niemiec - o czym musisz wiedzieć?

PZU

Kupujesz motocykl z Niemiec? Dobrze się do tego przygotuj 

 
Jeżeli jeszcze nie kupiłeś motocykla z Niemiec, ale już przeglądasz oferty sprzedaży, zadbaj o to, aby wybrać model w jak najlepszym stanie technicznym i by skrupulatnie dopełnić wszystkich formalności. Unikniesz problemów i niemiłego rozczarowania, jeżeli: 
 • dokładnie sprawdzisz motocykl 
Jest to możliwe m.in. dzięki usłudze „Historia pojazdu” udostępnionej przez Ministerstwo Cyfryzacji. Jeżeli zainteresuje cię oferta sprzedaży konkretnego motocykla, to poproś jego właściciela o przesłanie ci numeru VIN pojazdu, jego numeru rejestracyjnego oraz daty jego pierwszej rejestracji. Te dane wystarczą ci, aby móc sprawdzić m.in. jaki jest rzeczywisty przebieg pojazdu i czy nie był on kradziony; 
 • poświęcisz uwagę dokumentacji 
Ze sprzedającym musisz zawrzeć umowę pisemną, w której będzie opisany przedmiot sprzedaży, a także warunki zapłaty i wydania pojazdu. Ponadto nie możesz zapomnieć o tym, aby oprócz kluczyków sprzedający przekazał ci dokumenty auta. Nie odjeżdżaj od niego bez dowodu (Fahrzeugbrief) oraz karty pojazdu (Fahrzeugschein). W przeciwnym razie będziesz mieć spore problemy z rejestracją motocykla. 
 

Akcyza za motocykl z Niemiec – czym musisz ją płacić? 

 
Na pewno nie raz zdarzyło ci się słyszeć, że kupienie jakiegokolwiek pojazdu z zagranicy jest związane z obowiązkiem opłacenia specjalnego podatku – akcyzy. Jeżeli jednak postanowisz zainwestować w niemiecką maszynę, to jesteś w pod tym względem w bardzo dobrej sytuacji.  
 
Kupując dwukołowiec z Niemiec, nie musisz płacić akcyzy, gdyż są z niej zwolnione motocykle pochodzące z krajów członkowskiego należących do UE oraz do EFTA (czyli z Norwegii, Szwajcarii, Islandii, Liechtensteinu). Oprócz tego w większości przypadków unikniesz również obowiązku płacenia podatku VAT. Trzeba go uiścić, wyłącznie kupując: 
 • nowy motocykl z salonu; 
 • motocykl o przebiegu mniejszym niż 6000 km; 
 • dwukołowiec z silnikiem mechanicznym, którego pierwsza rejestracji miała miejsce do 6 miesięcy wcześniej. 
Oprócz tego kupując motocykl z Niemiec, nie trzeba płacić opłaty recyklingowej.  
 
To właśnie m.in. zwolnienie od płacenia podatków sprawia, że niemieckie pojazdy na dwóch kółkach cieszą się takim zainteresowaniem polskich kierowców. Za zachodnią granicą można znaleźć motocykle o dobrym parametrach i w doskonałym stanie technicznym w atrakcyjnej – w porównaniu z Polską – cenie.  
 

Jaki jest czas na zarejestrowanie motocykla z Niemiec? 

 
Kwestie związane z rejestracją motocykla w urzędzie należy załatwić do 30 dni od momentu podpisania umowy kupna-sprzedaży. Nie warto z tym zwlekać, gdyż grozi to poważnymi konsekwencjami. Jeżdżąc niezarejestrowanym pojazdem z Niemiec (i sprawdzonym z innego kraju UE), zapłacisz wysoki mandat. Może on wynosić od 200 do 1000 zł. Wynika to bezpośrednio z prawa drogowego, a dokładnie z art. 140mb. 
 

Procedura rejestracji motocykla sprowadzonego z Niemiec - jak wygląda? 

 
Proces rejestracji dwukołowej maszyny z Niemiec wygląda niemal tak samo jak procedura dotycząca pojazdów kupionych w Polsce. W pierwszej kolejności należy jednak sprawdzić, jaki wydział komunikacji jest właściwy dla miejsca zamieszkania nowego właściciela. To tam będzie trzeba złożyć wniosek o rejestrację motocykla.  
 
Zanim udasz się do urzędu, wejdź na jego stronę. Może okazać się, że rejestracja motocykla w urzędzie jest możliwa dopiero po wcześniejszym umówieniu wizyty. Termin możesz umówić online lub w czasie rozmowy telefonicznej. 
 
Dokumenty potrzebne do rejestracji motocykla z Niemiec 
 
Zanim zaczniesz rejestrować pojazd, zbierz wszystkie wymagane dokumenty. Wizyta w urzędzie bez choćby jednego z nich oznacza, że odejdziesz z kwitkiem. Urzędnik będzie od ciebie wymagać, aby okazać mu: 
 • umowę sprzedaży lub fakturę 
Jeżeli kupisz motocykl od osoby fizycznej, to do rejestracji będzie potrzebna ci zwykła, zawarta między tobą a sprzedającym umowa sprzedaży. Jeżeli jednak wybierzesz maszynę z niemieckiego salonu lub z komisu, musisz mieć fakturę VAT. W tym przypadku to ona jest potwierdzeniem, że to ty jestem teraz właścicielem pojazdu; 
 • potwierdzenie o ważnym badaniu technicznym 
Jeżeli kupisz motocykl z kraju należącego do UE lub EFTA i okaże się, że ma on ważne badanie techniczne, nie musisz wykonywać go w Polsce. Wystarczy, że okażesz urzędnikowi potwierdzenie jego wykonania. Nie musisz mieć też polskiego badania technicznego, jeżeli zdecydujesz się na nowy motocykl z niemieckiego salonu.  
 
Natomiast jeśli termin przeglądu już minął, masz obowiązek przeprowadzić go w Polsce. Diagnosta na Stacji Kontroli Pojazdów sprawdzi działanie układów kierowniczego i hamulcowego, a także poziom emisji spalin oraz stan opon i ramy. Za przegląd techniczny motocykla z Niemiec zapłacisz 62 zł brutto. Do kwoty tej dolicza się 1 zł brutto za wpis w CEPiK; 
 • potwierdzenie wyrejestrowania w kraju pochodzenia, czyli w Niemczech 
Po zawarciu umowy kupna-sprzedaży właściciel niemieckiego motocykla powinien wyrejestrować go w urzędzie i dostarczyć ci stosowne potwierdzeniem. Jeżeli tego nie zrobi, czeka cię dodatkowa procedura. Motocykl zarejestrowany Niemczech należy wtedy wyrejestrować w Polsce. Nie obejdzie się bez wizyty w konsulacie (na którą należy zabrać m.in. zawartą umowę kupna-sprzedaży) i składania kolejnego wniosku; 
 • niemiecki dowód rejestracyjny lub dowód rejestracyjny i kartę pojazdu 
Niemiecki dowód rejestracyjny, czyli Fahrzeugbrief, jest wydawany dla każdego motocykla. Natomiast maszyn z silnikami o pojemności większej niż 125 cm3 mają również karty pojazdu, czyli Fahrzeugschein. Nowy właściciel motocykla musi zabrać do urzędu wszystkie dokumenty wydane dla danej maszyny; 
 • polisę OC 
Jeszcze zanim przystąpisz do rejestracji motocykla, musisz zadbać o to, aby miała on ważną polisę OC. Zgodnie z obowiązującymi w Polsce przepisami ubezpieczenie to jest wymagane dla każdego pojazdu mechanicznego. 
 
Polisa OC ma za zadanie chronić interesy twoje i osób, które mogą być poszkodowane na skutek spowodowanego przez ciebie wypadku. Jeżeli zdarzy ci się być sprawcą stłuczki, to za naprawę samochodu, który uszkodzisz, zapłaci twój ubezpieczyciel. Również ty masz pewność, że jeżeli ktoś inny zniszczy twój pojazd podczas kolizji drogowej, otrzymasz odszkodowanie. 
 
Dobra informacja jest tak, że ubezpieczenie OC dla motocykla jest tańsze niż te dla samochodu. To, ile zapłacisz, zależy od parametrów twojej maszyny oraz twojego stażu za kierownicą. Możesz wybierać też spośród dziesiątek ofert ubezpieczycieli. By wybrać najatrakcyjniejszą z nich, skorzystaj z kalkulatora ubezpieczeń. Polega to na uzupełnieniu specjalnego formularz online – należy podać tam dane swoje i samochodu. Następnie otrzymasz listę ofert od towarzystw ubezpieczeniowych wraz z wysokością składki. Możesz spokojnie wybrać najtańsze OC – niezależnie od tego, ile kosztuje polisa, jej zakres jest taki sam. 
 • poprawnie wypełniony wniosek o rejestrację 
Pamiętaj, że wniosek, który złożysz w urzędzie, muszą podpisać wszyscy współwłaściciele motocykla. Oznacza to, że osoby, które „same” kupiły pojazd, ale są w związku małżeńskim i mają wspólność ustawową, muszą przyjść do urzędu ze swoim małżonkiem. W świetle prawa także on jest współwłaścicielem motocykla. Innym rozwiązaniem jest udzielenie pełnomocnictwa, tak aby jeden z właścicieli mógł złożyć wniosek w imieniu swoim i małżonka. 
 
Uzupełnienie wniosku o rejestrację jest łatwe, a sam formularz czytelny. Oprócz daty, należy tam wskazać m.in. cel jego składania (może nim być rejestracja, czasowa rejestracja, wyrejestrowanie oraz informacja o zbyciu lub nabyciu pojazdu). Trzeba skrupulatnie uzupełnić dane na temat motocykla z dowodu rejestracyjnego, wskazać załączniki dołączone do wniosku oraz podpisać się. 
 • zagraniczne tablice rejestracyjne lub oświadczenie o ich braku;  
Wystarczy, że ściągniesz je tuż przed wizytą w urzędzie. Nowe tablice otrzymasz w dniu, w który złożysz wniosek. 
 • dokument tożsamości 
Może nim być dowód osobisty lub paszport. Jeżeli jednak motocykl jest własnością osoby prawnej, to miej przy sobie także wypis z KRS lub z innego właściwego rejestru. 
 
Ile kosztuje rejestracja motocykla z Niemiec?  
 
Na rejestrację motocykla z Niemiec wydasz 121,50 zł. Na kwotę tę składają się koszt tablic i dowodu rejestracyjnego, pozwolenia czasowego, nalepki legalizacyjnej i opłaty ewidencyjnej. 
 

Podsumowanie 

 
Twój motocykl z Niemiec jest już w Polsce? W takim razie jak najszybciej udaj się do wydziału komunikacji, aby go zarejestrować. Jeśli nie zrobisz w ciągu 30 dni od jego nabycia, zapłacisz wysoki mandat. Dobrze przygotuj się do wizyty w urzędzie – zabierz ze sobą komplet dokumentów i pieniądze (121,50 zł) potrzebne na opłaty. W ten sposób rejestracja przebiegnie szybko i sprawnie, a wydział komunikacji opuścisz z polskimi tablicami. 
 

Najczęściej zadawane pytania: 

 
Czy motocykl sprowadzony z Niemiec można zarejestrować online? 
 
Tak. Należy wtedy zeskanować wszystkie wymagane dokumenty i starannie uzupełnić wniosek online. Natomiast tablice rejestracyjne dostarcza się i odbiera z wydziału komunikacji w wyznaczonym przez urząd terminie. 
 
Czy rejestracja motocykla z Niemiec bez tablic jest możliwa? 
 
Tak, możesz zarejestrować w urzędzie motocykl z Niemiec, który nie ma tablic. Pamięta jednak wtedy, aby do wniosku o rejestrację pojazdu dołączyć stosowne oświadczenie. 
 
Czy opłaca się ubezpieczenie AC na motocykl z Niemiec? 
 
Koszt AC dla motocykli jest zwykle wysoki. Jednak większość maszyn z Niemiec to drogie, nowoczesne modele. W ich przypadku jak najbardziej opłaca się wykupić autocasco dające gwarancję wypłaty odszkodowania m.in. po kradzieży. Miej na uwadze, że to właśnie motocykle, mimo stosowania zabezpieczeń, często stają się łupem złodziei.

Powrót do listy poradników