Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszego serwisu. Jeśli nie chcesz, aby pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku,
zmień ustawienia swojej przeglądarki. Więcej na temat naszej polityki prywatności znajdziesz tutaj.
Łatwo i szybko porównaj oferty ubezpieczenia OC lub AC Twojego samochodu. W kilka minut wybierz najtańszą i najkorzystniejszą polisę. Bez wychodzenia z domu i dodatkowych opłat. Skorzystaj również z naszych rankingów, fachowych opracowań i poradników.
Porównaj oferty

Pierwszy samochód dla młodego kierowcy - jaki wybrać?

Ubezpieczenie samochodu

Jaki powinien być samochód dla młodego kierowcy? 

 
Pierwszy samochód świeżo upieczonego kierowcy, który najczęściej jest młodym człowiekiem, będzie pochodzić z drugiej ręki. Jednak zanim zaczniesz przeglądać oferty i udasz się do komisu, dowiedz się, czego najlepiej szukać. Zwróć uwagę na: 
 • cenę i stan techniczny 
W Internecie, a nawet w komisach znajdują się auta, które kosztują zaledwie kilka tysięcy złotych. To samochody, którymi będziesz móc poruszać się po mieście i które jednocześnie będziesz często oddawać do mechanika. Jeżeli twój budżet jest niewielki, to być może warto chwilę poczekać i odłożyć sumę pieniędzy bliższą pięciocyfrowej kwoty. 
 
Nie oznacza to też, że twój pierwszy samochód musi być „wypieszczonym” i nowoczesnym pojazdem. Jak młodemu kierowcy mogą zdarzyć ci się problemy z parkowaniem, które kończą się zarysowaniami lakieru. Dlatego postaraj się znaleźć przede wszystkim sprawne auto. Kwestie wyglądu, dodatkowych udogodnień potraktuj drugorzędnie.  
 • wielkość auta 
Młodzi kierowcy, aby doskonalić jazdę, najczęściej jeżdżą po mieście. Dlatego wybierając auto dla nowicjusza, warto wybrać nieco mniejszy pojazd klasy B lub C. Mały samochód łatwiej zaparkujesz w centrum miasta – nie będzie potrzebować on wiele miejsca postojowego. 
 • bezpieczeństwo  
Tej kwestii nigdy nie można traktować po macoszemu. Absolutnym minimum, jeżeli chodzi o bezpieczeństwo, są systemy ABS (przeciwblokujący układ hamulcowy) i ASR (system kontroli trakcji). 
 

Ile kosztuje pierwszy samochód dla świeżo upieczonego kierowcy? 

 
Młodzi kierowcy nie mają dużego budżetu, dlatego często przedkładają niską cenę nad dobry stan techniczny auta. Można znaleźć samochody z drugiej ręki, które kosztują zaledwie 5 tys. zł. Nie można jednak spodziewać się po nich wiele i raczej należy liczyć się z ich częstymi naprawami.  
 
Przyjmuje się, że auto w dobrym stanie technicznym kosztuje od ok. 10 tys. wzwyż. Oczywiście zdarzają się wyjątkowe okazje i pojazdy marek premium w niskiej cenie, jednak należą one do rzadkości. 
 

Samochód dla młodego kierowcy do 10 tys. 

 
Decydując się na kupienie auta w tej cenie, nie należy się spodziewać cudów. Będą to wysłużone samochody i stare model. Mogą jednak okazać się strzałem w dziesiątkę w przypadku pierwszych czterech kółek. 
 
W tej cenie możesz kupić tanie w eksploatacji i naprawie Nissan Micra K11 i Volkswagen Lupo. Zapłacisz za nie stosunkowo niewiele, a będą doskonałe do szlifowania umiejętności jazdy za kółkiem. Są też niewielkie i kompaktowe, co ułatwia ich parkowanie – zwłaszcza w mieście. 
 

Samochód dla młodego kierowcy do 15 tys. złotych 

 
W tej kategorii cenowej jest znacznie większy wybór. Za taką kwotę kupisz dobry samochód dla młodego kierowcy, który szuka kompaktowego modelu w jak najlepszym stanie. Przeglądając oferty i chcąc wydać na auto nie więcej niż 15 tys. złotych, zwróć uwagę przede wszystkim na modele: 
 • Volkswagen Golf V, 
 • Toyota Yaris II, 
 • Audi A3 8P, 
 • Mazda 3, 
 • Fiat Panda. 
Samochód dla młodego kierowcy do 20 tys. złotych 
 
W tej cenie możesz znaleźć idealny pojazd dla młodego kierowcy. Może to być zwrotny, niewielki model – pod każdym względem doskonały do jazdy po mieście. Za 20 tys. złotych możesz kupić też auto, które jest w dobrym stanie technicznym i wizualny. Jeśli szukasz samochodu w tej kategorii cenowej, który będzie twoim pierwszym, własnym pojazdem, to celuj w: 
 • Opla Corsę D 
 • Forda Fiesta VII 
 • Skodę Fabię III 
 • Fiata Punto III. 
 
Jakie samochody wybierają młodzi kierowcy? 
 
Nowicjusze za kółkiem i osoby między 18. a 25. rokiem życia najczęściej wybierają auta marek: 
 1. Volkswagen,
 2. Audi, 
 3. BMW, 
 4. Opel, 
 5. Ford, 
 6. Peugeot, 
 7. Renault
 8. Fiat,
 9. Seat,
 10. Toyota. 
Natomiast ulubionym samochodem osób w tym wieku jest BMW seria 3 z 2007 roku. Tuż zanim na kolejnych miejscach znajdują się odpowiednio Volkswagen Golf z 1999 roku, Audi A4 z 2008 roku, Opel Astra z 2005 roku, Audi A3 z 2003 roku. 
 

Jakie koszty dodatkowe musi wziąć pod uwagę młody kierowca, kupując samochód? 

 
Masz odłożoną większą kwotę na kupienie pierwszego samochodu, ale czy wiesz, jakie dodatkowe koszty należy ponieść, będąc świeżo upieczonym właścicielem auta? To opłaty, które mogą stanowić dużą część całego budżetu na własne cztery kółka. Rejestracja i OC są obowiązkowe, dlatego od razu wlicz je do kosztów zakupu auta. 
 
Koszt rejestracji  
 
By stać się pełnoprawnym właścicielem auta, musisz udać się do najbliższego wydziału komunikacji i zarejestrować samochód. Możesz też zrobić to online. 
 
Jeżeli zdecydujesz się zachować tablice należące do poprzedniego właściciela, to w urzędzie zapłacisz 98,50 zł. Jest to możliwe jednak tylko wtedy, gdy blachy są czytelne, w dobrym stanie i zgodne z obowiązującym wzorcem. Natomiast rejestracja samochodu z nowymi tablicami rejestracyjnymi kosztuje 161,50 zł. 
 
Koszt wizyty w warsztacie 
 
Po zakupie używany samochód powinien być oddany do warsztatu, aby mechanik dokładnie mu się przyjrzał i usunął ewentualne usterki. Starsze modele niemal zawsze wymagają choć drobnego remontu. Przygotuj się, że u mechaniki zostawisz minimum kilkaset złotych. 
 
OC dla młodego kierowcy 
 
Niestety, jeżeli właśnie otrzymałeś prawo jazdy, kupiłeś swoje pierwsze auto i chcesz je ubezpieczyć, nie mamy dla ciebie dobrych wieści. Cena polisy OC będzie dla ciebie wyższa niż dla innych kierowców. Dlaczego? 
 
To, jak młodzi kierowcy spisują się za kółkiem, nierzadko pozostawia wiele do życzenia. Zdarza im się częściej niż innym spowodować małą stłuczkę, poważną kolizję drogową czy zarysować inne auto podczas parkowania. Za usunięcie szkód spowodowanych przez świeżo upieczonego kierowcę będzie płacić ubezpieczyciel. Dlatego towarzystwa ubezpieczeniowe niekiedy starają się zniechęcić nowicjuszy za kółkiem do skorzystania z ich oferty proponując, wysokie składki. Taki kierowca jest jednak w patowej sytuacji – ubezpieczenie OC jest obowiązkowe i musi on je wykupić.  
 
Jak znaleźć tanie OC dla młodego kierowcy? 
 
Mimo że polisa OC będzie zawsze wyższa dla tego, kto od niedawna ma prawo jazdy, to można łatwo znaleźć najkorzystniejszą cenowo ofertę. Zrobisz to, korzystając z kalkulatora ubezpieczeń. Wystarczy, że wpiszesz dane swoje i samochodu, a otrzymasz zestawienie ofert towarzystw ubezpieczeniowych. W przypadku OC nie ma potrzeby długo się zastanawiać nad wyborem polisy – można wykupić tę, która jest najtańsza. Będzie miała ona taki sam zakres jak ta, za którą trzeba zapłacić więcej. 
 
Czy AC dla młodego kierowcy się opłaca? 
 
W przypadku autocasco jest taka sama zasada jak w przypadku OC. Młodzi kierowcy, przed 26. rokiem życia i ci, którzy dopiero otrzymali prawo jazdy, zapłacą za nie więcej. Mimo tego warto zastanowić się nad wykupieniem tego ubezpieczenia, gdyż jego zakres może być bardzo szeroki. Kupienie polisy AC będzie opłacalne zwłaszcza dla właścicieli droższych aut. 
 
Pamięta też, że autocasco zapewnia wypłatę odszkodowania, jeżeli: 
 • samochód zostanie skradziony; 
 • auto ulegnie zniszczeniu w wypadku drogowym; 
 • pojazd zostanie uszkodzeniu na skutek oddziaływania czynników atmosferycznych – wichury, powodzi. 
Zwróć uwagę, że OC chroni cię tylko wtedy, jeśli to twój samochód zostanie uszkodzony, a winnym będzie inny kierowca. Natomiast odszkodowanie z autocasco otrzymasz także wtedy, jeżeli będziesz sprawcą wypadku. 
 

Podsumowanie 

 
Dla młodych kierowców najlepszym wyborem będzie auto klasy B lub C – kompaktowe, zwrotne i odpowiednie do jazdy po mieście. Warto poszukać modelu, który będzie kompromisem między niską ceną a jak najlepszym stanem technicznym. Nie można też zapomnieć o ubezpieczanie samochodu, czyli o OC i AC. By znaleźć jak najatrakcyjniejszą ofertę, warto skorzystać z kalkulatora ubezpieczeń online. 
 

Najczęściej zadawane pytania: 

 
Jaką pojemność silnika powinno mieć pierwsze? 
 
Młody kierowca, który dopiero doskonali jazdę za kółkiem, może z powodzeniem wybrać model z silnikiem o mniejszej pojemności. Może ona wynosić 1,2 lub 1,4 l. Takie auta jeżdżą mniej dynamicznie, jednak są wystarczające dla świeżo upieczonych kierowców. 
 
Mniejsza pojemność silnika oznacza też niższe OC, które w przypadku dla nowicjuszy za kółkiem jest drogie. Towarzystwa ubezpieczeniowe zwracają uwagę na to, że samochody z mniej pojemną jednostką jeżdżą wolniej, dlatego ryzyko, że ich kierowcy spowodują wypadek, jest mniejsze. 
 
Jak obniżyć wysokość OC dla młodego kierowcy? 
 
Młody kierowca, który chce zaoszczędzić na OC i obniżyć wysokość składki może m.in.: 
 • dopisać współwłaściciela do dowodu rejestracyjnego 
Powinien być nim doświadczony kierowca, który może pochwalić się bezwypadkową jazdą. By jego nazwisko znalazło się w dowodzie rejestracyjnym, musisz zawrzeć z nim umowę sprzedaży lub darowizny i przenieść na niego udział w prawie własności auta. Fakt ten należy zgłosić w wydziale komunikacji, który zrobi wtedy korektę dokumentów; 
 • zarejestrować samochód w mniejszym mieście  
Jest to opcja zarezerwowana tylko dla niektórych osób. Możesz na co dzień mieszkać w mieście, ale mieć też dom na wsi. Jeżeli zarejestrujesz auto w mniejszej miejscowości, koszt OC obniży się. Wynika to z faktu, że na wsi trudniej o spowodowanie wypadku – nie ma tam skomplikowanych skrzyżowań, nie jeżdżą tramwaje i nietrudno zaparkować samochód. 
 
Pierwszy samochód dla kierowcy z manualną czy z automatyczną skrzynią biegów? 
 
Uważa się, że dla młodych kierowców lepiej sprawdzają się samochody z manualną skrzynią biegów. Pozwalają one lepiej doskonalić umiejętności zdobyte w czasie kursu jazdy. Wsiadając za kółko z automatyczną skrzynią biegów, można szybko zapomnieć jak je zmieniać ręcznie. 
 
Ponadto koszt naprawy automatu jest wysoki, zaś do samej usterki dochodzi stosunkowo łatwo. Wystarczy wciśnięcie biegu wstecznego podczas jazdy, aby uszkodzić jego mechanizm. 

Powrót do listy poradników