Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszego serwisu. Jeśli nie chcesz, aby pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku,
zmień ustawienia swojej przeglądarki. Więcej na temat naszej polityki prywatności znajdziesz tutaj.
Łatwo i szybko porównaj oferty ubezpieczenia OC lub AC Twojego samochodu. W kilka minut wybierz najtańszą i najkorzystniejszą polisę. Bez wychodzenia z domu i dodatkowych opłat. Skorzystaj również z naszych rankingów, fachowych opracowań i poradników.
Porównaj oferty

Ochrona zniżek OC - o czym musisz wiedzieć?

Kluczyki do samochodu

Każdy posiadacz pojazdu, który wykupuje polisę ubezpieczeniową otrzymuje za bezszkodową jazdę – najczęściej to 10 procent po roku ubezpieczenia. Niestety, zniżki mają to do siebie, że bardzo trudno je zdobyć i bardzo łatwo je stracić. W tym tekście wskażemy jak można utracić wypracowane zniżki, czym jest ochrona zniżek OC i co warto o niej wiedzieć?

Zacznijmy od tego, że utrata zniżek jest naprawdę bardzo łatwa. Może dojść do niej np. gdy popełnisz kolizję drogową, wypadek lub uszkodzisz mienie publiczne poruszając się samochodem. Ubezpieczyciel pokryje z Twojej polisy szkodę, ale w przyszłym roku będzie chciał większej kwoty. W przypadku jednego pojazdu zarejestrowanego na siebie można to jeszcze przełknąć, ale jeżeli polisa dotyczy kilku samochodów – straty mogą być znaczne.

Sposobem na oszczędzenie pieniędzy i nerwów może być ochrona zniżek OC. Czym jest taka usługa i w jaki sposób ją zdobyć?

Czym jest ochrona zniżek OC?

Przede wszystkim jest to ubezpieczenie od utraty zniżek OC. Sprzedawane jest dodatkowo do polisy ubezpieczeniowej. Oznacza to, że ubezpieczenie zniżek nie jest darmową usługą. W praktyce ubezpieczający wybiera sobie wariant polisy ubezpieczeniowej, wskazując na odpowiednie zniżki. Jeżeli ubezpiecza wiele pojazdów, to istnieje ryzyko, że już jedna kolizja mocno wpłynie na jego płynność finansową, znacząco zwiększając jego składki na polisę.

W przypadku, gdy działa ochrona zniżek OC, kolizja czy wypadek nie wpłynie później na wysokość składek OC. Kierowca, który ma więc 60 procent (maksymalne zniżki) dalej będzie nimi dysponował. Jaka jest cena za ubezpieczenie zniżek OC? Najczęściej nie przekracza ona 50 złotych. Warto więc rozważyć ten wariant.

Ubezpieczenie zniżek może mieć wiele różnych opcji!

Pamiętaj, żeby dokładnie przeanalizować możliwości jakie niesie ze sobą ubezpieczenie zniżek OC. Otóż istnieją warianty, gdzie przed odpowiedzialnością ubezpieczenie chroni wyłącznie raz (np. każda kolejna kolizja to już konieczność liczenia się ze zwyżkami). Istnieją również warianty, gdzie ubezpieczyciel chroni zniżki do określonej kwoty odszkodowań – to oznacza, że np. za niewielką kolizję zniżki nie zostaną potrącone, ale już spory wypadek wpłynie na Twoją historię ubezpieczeniową.

Niekiedy towarzystwa ubezpieczeniowe przyciągają klientów promocjami – oferują np. roczną ochronę zniżek przez rok, albo nawet cały czas trwania polisy! Warto rozeznać się czy i jakie TU daje taką opcję – to korzystna sytuacja, która chroni Twoje interesy.

Jak znikają zniżki?

Na koniec przypomnijmy jak redukują się zniżki. Nie jest tak, że kolizja obniża je do zera. TU stosują najczęściej przelicznik -10 procent za jedno zdarzenie drogowe. Niektóre towarzystwa naliczają jednak 20 procent karnych zwyżek. Wszystko zależy od wybranego wcześniej wariantu ubezpieczenia.

Stosuj więc ubezpieczenie zniżek i uważaj podczas jazdy! W ten sposób będziesz chronił swoje zdrowie i finanse! Pomyśl o tym, wybierając kolejne warianty ubezpieczenia pojazdu.

Przeczytaj więcej na temat ochrony zniżek w OC - kiedy nie stracisz zniżek za bezszkodową jazdę (https://www.ubezpieczeniaonline.pl/komunikacyjne/a/ochrona-znizek-w-oc-kiedy-nie-stracisz-znizek-za-bezszkodowa-jazde/495.html)

Powrót do listy poradników