Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszego serwisu. Jeśli nie chcesz, aby pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku,
zmień ustawienia swojej przeglądarki. Więcej na temat naszej polityki prywatności znajdziesz tutaj.
Łatwo i szybko porównaj oferty ubezpieczenia OC lub AC Twojego samochodu. W kilka minut wybierz najtańszą i najkorzystniejszą polisę. Bez wychodzenia z domu i dodatkowych opłat. Skorzystaj również z naszych rankingów, fachowych opracowań i poradników.
Porównaj oferty

Jeździsz skuterem? Sprawdź, jakie ubezpieczyć swój pojazd

Kluczyki do samochodu

OC dla skutera - czy jest obowiązkowe?

Odpowiedzi na to pytanie nie trzeba długo szukać. Jeżeli jesteś właścicielem skutera, musisz mieć zawsze ważną polisę OC. Wynika to wprost z Ustawy z dnia 22 maja 2003 r. o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych.

Zgodnie ze znajdującymi się tam zapisami o ubezpieczenie OC musi postarać się każdy właściciel pojazdu mechanicznego. Pamiętaj też, że polisa ta jest obowiązkowa zarówno dla skutera z silnikiem spalinowym, jak i elektrycznym.

Ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej ma za zadanie chronić twoje interesy – i to jeśli zostaniesz poszkodowany w wypadku, i gdy będziesz jego sprawcą. To z OC jest wypłacane odszkodowanie, które pozwala pokryć straty związane z uszkodzeniem samochodu czy kosztami leczenia. Tym samym sprawca wypadku nie musi sam płacić poszkodowanemu, a pokrzywdzony ma pewność rekompensaty finansowej.

Co jest potrzebne, aby wykupić OC na skuter?

Aby wykupić to ubezpieczenie, nie potrzebujesz ani wiele czasu, ani wielu dokumentów. Przygotuj:

 • swój dokument tożsamości ze zdjęciem – może to być dowód osobisty lub paszport;

 • dowód rejestracyjny skutera;

 • umową kupna-sprzedaży, darowizny, potwierdzenia nabycia spadku, jeżeli pojazd nie ma jeszcze dowodu rejestracyjnego. W ten sposób potwierdzisz, że jesteś jego właścicielem.

Natomiast jeżeli polisę ma wykupić w twoim imieniu ktoś inny, nie zapomnij udzielić mu pełnomocnictwa.

Wszystkie sprawy związane z OC możesz załatwić w biurze agenta ubezpieczeniowego. Jeżeli jednak nie chcesz tracić czasu na spotkanie z przedstawicielem ubezpieczyciela, pomyśl o wykupieniu polisy przez Internet.

Dzięki wyszukiwarce OC szybko znajdziesz najkorzystniejszą finansowo ofertę. Umowę zawrzesz i opłacisz online. Cała procedura może trwać zaledwie kilkanaście minut. Do wykupienia polisy online potrzebujesz takich samych dokumentów jak w przypadku zawierania umowy w biurze agenta.

Jak kupić ubezpieczenie OC skutera online?

Wystarczy, że w wyszukiwarce ubezpieczeń uzupełnisz wymagane informacje. Dotyczą one m.in.:

 • twojej daty urodzenia;

 • numeru rejestracyjnego pojazdu;

 • marki i roku produkcji skutera;

 • tego, gdzie będzie parkowany pojazd;

 • twoich danych kontaktowych.

Pozwoli to automatycznie wyszukać najlepsze OC dla skutera. Po wybraniu odpowiadającej ci oferty skontaktuje się z tobą konkretny ubezpieczyciel. Formalności zostaną dopełnione szybko, sprawnie i w całości online.

Czym grozi brak OC na skuter?

Brak OC zawsze skutkuje karą. Jednak konsekwencje jazdy bez polisy mogą być bardzo poważne. Jeżeli nie wykupisz OC, to:

 • zostaniesz obciążony kosztami naprawy auta i leczenia poszkodowanego – w przypadku, gdy spowodujesz stłuczkę lub groźniejszy wypadek

Jak łatwo się domyślić, w takiej sytuacji należy naprawdę głęboko zajrzeć do portfela. Naprawa auta to zwykle wydatek rzędu przynajmniej kilku tysięcy złotych, natomiast leczenie poszkodowanego w zależności od jego stanu może kosztować majątek. Dodatkowo dostaniesz mandat za jazdę bez ważnego OC.

 • zapłacisz karę

W 2023 roku trzydniowa zwłoka w wykupieniu OC będzie cię kosztować 230 zł od stycznia do czerwca i 240 zł od lipca. Jeśli będziesz z tym zwlekać od 4 do 14 dni, to zapłacisz karę w wysokości 580 zł do końca czerwca i 600 zł od lipca. Natomiast opóźnienie powyżej 14 dni to dodatkowy wydatek w kwocie 1160 zł do końca czerwca i 1200 zł od lipca.

Ile kosztuje OC na skuter?

Nie warto ryzykować jazdy bez ważnego OC również dlatego, gdyż polisa ta nie jest droga i o wiele tańsza niż ubezpieczenia samochodu. Na to, ile zapłacisz, mają wpływ zwłaszcza dwa czynniki:

 • pojemność silnika skutera – pojazd z silnikiem 50 cm3 ubezpieczysz taniej niż ten z jednostką napędową o pojemności 125 cm3. Wynika to z różnic w możliwości osiągania maksymalnych prędkości. Pojazd z mniejszym silnikiem będzie jeździć wolniej, co zmniejsza ryzyko spowodowania i uczestnictwa w wypadku;

 • wiek kierowcy i to, jaki ma staż w prowadzeniu skutera – im starszy kierowca i im dłużej ma prawo jazdy, tym atrakcyjniejsza będzie cena polisy OC. Dzieje się tak, gdyż z perspektywy ubezpieczyciela większe doświadczenie za kierownicą to mniejsze ryzyko wypadku. Starsi kierowcy jeżdżą też mniej brawurowo, przez co mogą uniknąć kolizji i stłuczki.

Ubezpieczenie skutera będzie cię kosztować nie więcej niż kilkaset złotych. Jako przykład można podać 22-letniego kierowcę, który od trzech lat ma prawo jazdy i chce wykupić polisę na skuter z silnikiem pojemności 50 cm3. Zapłaci on za nią od ok. 200 zł wzwyż. Ta sama osoba, która chce ubezpieczyć pojazd z silnikiem o pojemności 125 cm3, wyda na OC od ok. 300 zł wzwyż.

Jak ubezpieczyć skuter?

Jeżeli masz już polisę OC, to znaczy, że masz za sobą wywiązanie się ze swojego ustawowego obowiązku. Pamiętaj jednak, że taka polisa to nie wszystko, co możesz zrobić, aby spać spokojnie.

Skuter może wymagać naprawy nie tylko w wyniku udziału w stłuczce. Może zostać uszkodzony przez osoby trzecie, kiedy np. zostanie zaparkowany. Rzadkością nie są także kradzieże skuterów. Bywa również, że nawet najbardziej doświadczeni kierowcy spadają ze swojej maszyny w czasie jazdy – koszty leczenia mogą być wtedy spore. Co zrobić, aby przygotować się i na takie sytuacje?

Rozwiązaniem jest wykupienie pakietu dodatkowych ubezpieczeń. Mimo że oznacza to poniesienie kolejnych kosztów, to wybrane polisy mogą zapewnić miękkie lądowanie na poduszce finansowej, kiedy zdarzy się nie tylko wypadek.

Ubezpieczenie NNW na skuter

Ubezpieczenie NNW, czyli od następstw nieszczęśliwych wypadków, pomoże ci pokryć np. koszty leczenia i zrekompensuje finansowo uszczerbek na zdrowiu, jeżeli ucierpisz w kolizji drogowej. Możesz wykupić taką polisę na skuter, ale może być ona również częścią twojego ubezpieczenia na życie.

Odszkodowanie z NNW otrzymasz szybciej i niezależnie od OC w sytuacji, kiedy będziesz osobą poszkodowaną w wypadku. Oznacza to dodatkowe środki na leczenie, dojście do zdrowia.

Autocasco dla skutera

Autocasco obejmuje szeroki zakres zabezpieczeń. Może być nieocenionym wsparciem, jeżeli:

 • twój skuter zostanie skradziony – wtedy ubezpieczyciel wypłaci ci odszkodowanie w wysokości wskazanej w umowie. Miej na uwadze, że skuter można ukraść o wiele łatwiej niż samochód mimo montażu zabezpieczeń antykradzieżowych. Dlatego jeżeli zdarza ci się na dłużej parkować w mieście lub jeżeli nie masz garażu i zostawiasz pojazd pod chmurką, rozsądnie jest zainwestować w AC;

 • pojazd zostanie uszkodzony na skutek działania sił przyrody lub aktu wandalizmu – nie brakuje sytuacji, kiedy właściciel skutera, zostawiając na chwilę pojazd na ulicy, zastaje go z urwanym lusterkiem lub ze specjalnie zrobionymi zarysowaniami. Oprócz tego taka maszyna na dwóch kółkach może przewrócić się na skutek porywistego wiatru – oznacza to możliwość zadrapania lakieru, a nawet uszkodzenia silnika. Jeżeli wykupisz AC, to i w takich sytuacjach otrzymasz odszkodowanie.

Czy można wykupić assistance na skuter?

To ubezpieczenie przyda ci się, jeżeli planujesz dłuższe wycieczki na skuterze. Wykupując polisę assistance, możesz liczyć na to, że gdy maszyna popsuje się na trasie, otrzymasz wsparcie techniczne. Przyda się ona również, gdy skuter elektryczny niespodziewanie rozładuje się na drodze.

Skuter to przyjemności, ale i obowiązki. Pamiętaj, że rozsądny właściciel pojazdu, zadba nie tylko o jego podstawowe, obowiązkowe ubezpieczenie. Pomyśli on także o AC, NNW i assistance. W ten sposób będzie spokojniejszy zarówno na trasie, jak i parkując swoją dwukołową maszynę pod chmurką. Jego poduszką finansową będzie zawsze odszkodowanie lub wsparcie techniczne udzielone przez ubezpieczyciela.

Powrót do listy poradników