Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszego serwisu. Jeśli nie chcesz, aby pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku,
zmień ustawienia swojej przeglądarki. Więcej na temat naszej polityki prywatności znajdziesz tutaj.
Łatwo i szybko porównaj oferty ubezpieczenia OC lub AC Twojego samochodu. W kilka minut wybierz najtańszą i najkorzystniejszą polisę. Bez wychodzenia z domu i dodatkowych opłat. Skorzystaj również z naszych rankingów, fachowych opracowań i poradników.
Porównaj oferty

Jak zostać agentem ubezpieczeniowym?

Ubezpieczenie samochodu

Kim jest agent ubezpieczeniowy?

Agent ubezpieczeniowy to pośrednik między ubezpieczycielem a osobą, która szuka polisy lub już ją wykupiła. Do jego obowiązków należy sprzedaż ubezpieczeń – komunikacyjnych, na życie, turystycznych i innych – oraz utrzymywanie dobrych relacji z klientami.

Wyróżnia się dwa rodzaje agentów ubezpieczeniowych. Są to:

 • agenci wyłączni – pracują oni tylko dla jednego ubezpieczyciela, reprezentują wyłącznie jego interesy i sprzedają jedynie jego polisy;

 • multiagenci – są to osoby współpracujące z wieloma towarzystwami ubezpieczeniowymi jednocześnie. Proponowana przez nich oferta polis jest szeroka – obejmuje ubezpieczenia od kilku lub nawet kilkunastu firm.

Agenci ubezpieczeniowi pracują stacjonarnie, ale mogą także sprzedawać polisy przez telefon czy online. Dlatego tak ważne jest, aby osoba na takim stanowisku miała rozwinięte zdolności interpersonalne, umiała wybrnąć z każdej sytuacji i by potrafiła wykazać się szeroką wiedzą na temat ubezpieczeń.

Co należy do obowiązków agenta ubezpieczeniowego?

Praca agenta ubezpieczeniowego może kojarzyć się ze stosem dokumentów i papierologią. Jednak ten, kto wykonuje taki zawód, pracuje przede wszystkim z ludźmi. Do jego zadań należy:

 • ciągłe pozyskiwanie nowych klientów, tworzenie ich bazy i dbałość o utrzymywanie z nimi jak najlepszych relacji – dobry agent potrafi skutecznie przekonać do zakupu polisy, ale jednocześnie jest życzliwy, pomocny i otwarty na potrzeby klienta. By podtrzymać jak najlepsze stosunki z ubezpieczonymi, przypomina im o terminie opłacenia składki i proponuje atrakcyjne rabaty;

 • szczegółowe zapoznanie potencjalnego klienta z ofertą ubezpieczyciela – agent wyjaśnia, jaki zakres ochrony obejmują poszczególne polisy, tłumaczy zawiłe niuanse umów i stara się wyszukać optymalne ubezpieczenie dla danego klienta;

 • nadzór nad wykonywaniem postanowień umowy ubezpieczeniowej – to właśnie w pierwszej kolejności do agenta zgłasza się ten, kto np. został poszkodowany w wypadku czy okradziony. To ten specjalista pomoże w postępowaniu dotyczącym wypłaty odszkodowania;

 • zawieranie umów – dba on o wszystkie kwestie formalne, kompletuje dokumentację i w imieniu ubezpieczyciela zawiera umowy.

Agent ubezpieczeniowy musi przestrzegać także określonych zasad względem klientów. Jest on zobowiązany, aby:

 • zachować tajemnicę – nie możemy nikomu zdradzać danych swoich klientów oraz żadnych innych informacji dotyczących pracy agencyjnych;

 • być transparentnym – agent musi postępować zgodnie z etyką zawodową. Oznacza to, że powinien poinformować swoich obecnych i potencjalnych klientów, z jakimi towarzystwami ubezpieczeniowymi współpracuje.

Kto może zostać agentem ubezpieczeniowym?

Nie każdy, kto wymarzy sobie zawód agenta ubezpieczeniowego, będzie mógł nim zostać. To, kto może go wykonywać, określają przepisy - art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 22 maja 2003 roku o pośrednictwie ubezpieczeniowym. Zgodnie z nią kandydatem na agenta ubezpieczeniowego może być osoba:

 • mająca pełną zdolność do czynności prawnych;

 • z co najmniej średnim wykształceniem ;

 • nieskazana prawomocnym wyrokiem sądu za umyślne dokonanie przestępstwa skarbowego, przestępstwa przeciwko życiu i zdrowiu, wymiarowi sprawiedliwości, obrotowi pieniędzmi i papierami wartościowymi, obrotowi gospodarczemu, ochronie informacji, mieniu i wiarygodności dokumentów.

By otrzymać uprawnienia do wykonywania zawodu agenta ubezpieczeniowego, należy zdać też egzamin państwowy. Przeprowadza go zakład ubezpieczeń zgodnie z rozporządzeniem Ministra Finansów z dnia 14 października 2014 roku w sprawie egzaminu dla osób ubiegających się o wykonywanie czynności agencyjnych (Dz. U. z 2014 r., poz. 1485).

Jak zostać agentem ubezpieczeniowym – instrukcja krok po kroku

Droga do zostania agentem ubezpieczeniowym nie jest długa. Mimo tego trzeba przyswoić sporo informacji, poznać wiele przepisów i potwierdzić zdobycie wiedzy zdaniem egzaminu.

1. Szkolenie

Szkolenia na agenta ubezpieczeniowego mają za zadanie jak najlepiej przygotować do egzaminu państwowego. Organizują je zarówno zakłady ubezpieczeniowe, jak i zewnętrzne firmy. W tym pierwszym przypadku szkolenia są zwykle bezpłatne. Obejmują one ok. 104 godzin nauki. Natomiast koszt szkolenia w zewnętrznej firmie wynosi ok. 1200 zł. Wybierając kurs dla siebie, nie należy kierować się wyłącznie jego ceną. Ważne są opinie innych osób i informacje na temat tego, czy udało się im po nim zdać egzamin państwowy.

Dobra informacja jest tak, że szkolenia na agenta ubezpieczeniowego są dziś przeprowadzane niemal wyłącznie online. Wykorzystuje się do tego specjalne platformy e-learningowe.

2. Egzamin

Egzamin na agenta ubezpieczeniowego odbywa się zgodnie z zasadami ustalonymi przez Ministerstwo Finansów i Komisję Nadzoru Finansowego. Jest to test składający się ze 100 pytań jednokrotnego wyboru. Zakres wiedzy, która będzie weryfikowana na egzaminie, jest określona w Rozporządzeniu Ministra Finansów z dnia 21 sierpnia 2018 r.

3. Licencja i wpis do rejestru agentów ubezpieczeniowych

Ten, który zda egzamin na agenta, musi dopełnić kilku formalności, aby zacząć sprzedawać ubezpieczenia. Po pierwsze konieczne jest zawarcie umowy z towarzystwem ubezpieczeniowym, którego interesy będzie on reprezentował. Jednocześnie powinien on – za pośrednictwem właśnie tego ubezpieczyciela – złożyć wniosek do KNF o licencję na wykonywanie zawodu. Trzeba też postarać się o wpisanie do rejestru Komisji Nadzoru Finansowego.

Aby załatwić wszystkie te formalności, potrzebne są odpowiednie dokumenty. Osoba, która właśnie zdała egzamin i chce wykonywać zawód, musi dostarczyć do wybranego towarzystwa świadectwo dojrzałości, zaświadczenie o niekaralności oraz dowód zapłaty opłat skarbowych. To, jakich dokumentów będzie potrzebować ubezpieczyciel, z którym agent podejmuje współpracę, zależy też od wewnętrznej polityki firmy.

4. Założenie działalności gospodarczej

By móc współpracować z agencjami ubezpieczeniowymi, agent zakłada zwykle własną działalność gospodarczą. By ją zarejestrować, należy wypełnić wniosek CEIDG, w którym uzupełnia się wszelkie dane firmy oraz wskazuje wybraną formę opodatkowania.

Czy warto zostać agentem ubezpieczeniowym?

Praca agenta ubezpieczeniowego będzie dawać wiele satysfakcji tym, którzy lubią kontakt z ludźmi, maksymalnie angażują się w to, co robią i ciągle poszerzają swoją wiedzę oraz kompetencję. Natomiast to, czy wykonywanie tego zawodu będzie się opłacać finansowo, jest kwestią indywidualną.

W przypadku agentów ubezpieczeniowych nie ma górnej granicy zarobków. To, ile zarobią, zależy od liczby sprzedanych polis. Najlepsi specjaliści, którzy ciągle szlifują swoje umiejętności sprzedażowe, mają pokaźną bazę poważnych klientów, zarabiają nawet pięciocyfrowe kwoty.

W 2022 roku przeprowadzono Ogólnopolskie Badania Wynagrodzeń, z którego wynikało, że mediana zarobków w branży ubezpieczeniowej wyniosła 7 tys. zł brutto. Natomiast dla samych agentów przedział ten kształtował się od 3,8 do 6,1 tys. zł brutto.

Atutem pracy w branży ubezpieczeniowej jest elastyczność. Agenci zajmują się dziś w dużej mierze sprzedawaniem ubezpieczeń online, telefonicznym kontaktem z klientami, dlatego mogą pracować zdalnie i z dowolnego miejsca. Natomiast ci, którzy umawiają się na spotkania, sami zarządzają swoim terminarzem.

Zostanie agentem ubezpieczeniowym to szansa na dobre zarobki, ciągły rozwój i poznawanie nowych ludzi. Nie jest to praca dla każdego, ale tym, którzy są otwarci, kontaktowi, mają żyłkę do sprzedaży i lubią poszerzać wiedzę, przyniesie wiele satysfakcji. Dlatego do wykonywania zawodu nie powinien zniechęcać egzamin państwowy, który przy odrobinie wysiłku można bez problemu zdać.

Powrót do listy poradników