Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszego serwisu. Jeśli nie chcesz, aby pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku,
zmień ustawienia swojej przeglądarki. Więcej na temat naszej polityki prywatności znajdziesz tutaj.
Łatwo i szybko porównaj oferty ubezpieczenia OC lub AC Twojego samochodu. W kilka minut wybierz najtańszą i najkorzystniejszą polisę. Bez wychodzenia z domu i dodatkowych opłat. Skorzystaj również z naszych rankingów, fachowych opracowań i poradników.
Porównaj oferty

Jak ubezpieczyć przyczepkę samochodową?

Kluczyki do samochodu

Co to jest przyczepa samochodowa?

O tym, czym jest przyczepa, można przeczytać w dwóch dokumentach:

 • Zgodnie z Prawem o ruchu drogowym jest to pojazd bez silnika przystosowany go do łączenia z innymi pojazdem. Z art. tego dokumentu można też dowiedzieć się, że istnieją przyczepy lekkie o masie całkowitej nieprzekraczającej 750 kg. Przyczepki o większej masie określa się jako ciężkie.

 • W art. 2 Ustawy z dnia 22 maja 2003 r. o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych jest ona klasyfikowana jako pojazd mechaniczny (tak jak samochód czy ciągnik rolniczy).

Natomiast w Ustawie z 22 maja 2003 r. o ubezpieczeniach obowiązkowych jest mowa o tym, że każdy właściciel pojazdu mechanicznego musi zawrzeć umowę ubezpieczenia OC. Wynika z tego jasno, że przyczepa musi podlegać polisie odpowiedzialności cywilnej. Mimo że nie ma ona własnego silnika i jest wprawiana ruch dzięki samochodowi, to w świetle prawa stanowi pojazd mechaniczny.

Dlaczego konieczne jest ubezpieczenie przyczepki?

Nawet najlepszemu kierowcy prowadzącemu pojazd z przyczepą może zdarzyć się spowodować wypadek. Bywa także, że za uszkodzenie innego auta jest odpowiedzialna wyłącznie przyczepa. Dlatego OC za wyrządzone szkody bywa niekiedy wypłacane z tytułu OC samochodu, a inny razem z polisy przyczepionej do niego konstrukcji.

Wypadek może zdarzyć się, kiedy przyczepa jest przyłączona do pojazdu. Możliwe jest otarcie się nią o inny pojazd, a także spowodowanie większych szkód. Bywa, że przyczepa powoduje wypadek, gdyż odłączy się od auta i będzie ciągle się toczyć. W takich sytuacjach działa polisa OC auta i poszkodowany to z jej tytułu otrzymuje odszkodowanie.

Okazuje się jednak, że przyczepka może wyrządzić szkody, kiedy nie jest połączona z pojazdem. Jest to możliwe, gdyż:

 • może się stoczyć, będąc zaparkowaną, i uszkodzić wtedy inny pojazd;

 • do wypadku może dojść, gdy właściciel przyczepy będzie chciał sam przestawić ją w inne miejsce (pchając ją lub ciągnąc).

W takich przypadkach, gdyby nie polisa OC, odszkodowanie należałoby zapłacić z własnej kieszeni. Ubezpieczenie przyczepy pokrywa koszty naprawy szkód, jeżeli wyrządzi je ona, nie będąc przyczepioną do samochodu.

Rejestracja przyczepy samochodowej

Zanim wykupisz polisę OC dla przyczepki, musisz ją zarejestrować w Wydziale Transportu i Komunikacji. Mówi o tym jasno art. 41 art. 71. 1 Ustawy prawo o ruchu drogowym. Zgodnie z nim przyczepa zostaje dopuszczona do ruchu dopiero w chwili wydania dla niej dowodu rejestracyjnego.

Formalności przed rejestracją przyczepki

By pojazd mógł ciągnąć przyczepkę, musi mieć hak holowniczy. Natomiast jeżeli go nie ma, należy go zamontować, zalegalizować na stacji kontroli oraz postarać się o wpisanie informacji o nim w dowodzie rejestracyjnym pojazdu.

Przyczepa przed rejestracją w urzędzie musi zostać również poddana badaniu technicznemu. Jednak zgodnie z ustawą prawo ruchu drogowym z tego obowiązku są zwolnieni właściciele przyczepek lekkich, czyli takich, których masa całkowita jest nie większa niż 750 kg.

Jak zarejestrować przyczepę samochodową?

Na rejestrację przyczepki masz 30 dni od dnia jej nabycia – np. zakupu lub podpisania umowy darowizny. W tym czasie musisz udać się do Wydziału Transportu i Komunikacji odpowiedniego dla twojego miejsca zamieszkania. Pamiętaj o zabraniu ze sobą wymaganych dokumentów:

 • poprawnie wypełnionego wniosku o zarejestrowanie przyczepki;

 • dowodu własności pojazdu – w urzędzie należy przedstawić np. fakturę VAT (w przypadku zakupu przyczepy samochodowej) lub umowę jej darowizny;

 • świadectwo homologacji – jeżeli kupisz nową przyczepę, która ma takie świadectwo, nie musisz poddawać jej badaniu technicznemu.

Rejestracja przyczepki kosztuje 121,50 zł. Na koszt ten składają się tablice rejestracyjne (40 zł), dowód rejestracyjny (54 zł), pozwolenie czasowe (13,50 zł), nalepka legalizacyjna (12,50 zł), opłaty ewidencyjne (1,50 zł). Kwota ta może być mniejsza o 40 zł, jeżeli kupisz przyczepkę z drugiej ręki i zdecydujesz się pozostawić stare tablice rejestracyjne.

Ile kosztuje ubezpieczenie przyczepy samochodowej?

OC przyczepy samochodowej musisz wykupić najpóźniej w dniu jej rejestracji w urzędzie. Dobra informacja jest taka, że w tym przypadku składka ubezpieczeniowa jest niska. Cena ubezpieczenia zależy od wieku kierowcy, jego stażu za kierownicą oraz od masy samej przyczepki – im jest ona większa, tym za OC będzie trzeba zapłacić więcej. Wykupienie polisy dla najmniejszych przyczep samochodowych to wydatek rzędu od 40 do 50 zł.

Jak kształtują się ceny OC dla przyczepek o różnej masie i różnych marek? Oto obliczenie składki dla czterdziestoletniego kierowcy.

 

Dane pojazdu

Całkowita masa dopuszczalna

Wysokość składki OC

Przyczepka Neptun z 2020 roku

1300 kg

136 zł

Przyczepka Neptun z 2016 roku

400 kg

131 zł

Przyczepka Zasław z 2009 roku

400 kg

131 zł

Wykupując OC dla przyczepki, pamiętaj, że przyda ci się ono tylko wtedy, gdy spowoduje ona uszkodzenie innego pojazdu. Nie otrzymasz odszkodowania, kiedy zostanie skradziona lub gdy zostanie uszkodzona np. przez gradobicie. Taki zakres ochrony zapewnia jedynie nieobowiązkowe ubezpieczenie autocasco, które możesz również wykupić dla przyczepy.

Gdzie kupić ubezpieczenie przyczepy samochodowej?

Polisę dla przyczepy możesz wykupić zarówno u agenta ubezpieczeniowego, jak i online. W tym drugim przypadku będziesz mieć możliwość szybkiego porównanie ofert przynajmniej kilku ubezpieczycieli i wybrania najtańszego możliwego ubezpieczenia. Jest to także oszczędność czasu, gdyż nie musisz spotykać się z agentem, przychodzić do jego biura, a wszystkie formalności załatwiasz przez Internet.

Niezależnie od tego, w jaki sposób zdecydujesz się zawrzeć umowę z ubezpieczycielem, musisz podać mu szczegółowe dane przyczepy, samochodu oraz z dowodu osobistego. Podczas zakupu polisy OC należy wskazać:

 • typ przyczepy,

 • markę pojazdu,

 • numer rejestracyjny,

 • rok produkcji oraz datę pierwszej rejestracji,

 • czy, pojazd jest użytkowany za granicą,

 • datę wydania swojego prawa jazdy,

 • swoje imię, nazwisko oraz numer PESEL

 • miejsce zamieszkania,

 • historię ubezpieczenia.

W komfortowej sytuacji są ci, którzy kupili używaną przyczepę z ważną polisą OC. Nowy właściciel może z niej korzystać do końca trwania umowy z ubezpieczycielem.

Dlaczego należy dopilnować wykupienia OC dla przyczepki samochodowej?

Wykupienie polisy OC dla przyczepy jest obowiązkowe – wymagają tego przepisy. Ich nieprzestrzeganie grozi poważnymi konsekwencjami. Co może zdarzyć się, jeżeli właściciel przyczepy nie zadba o ubezpieczenie OC?

 • Wypadki zdarzają się w najmniej oczekiwanych okolicznościach. Możesz nieumyślnie zahaczyć inny pojazd, samodzielnie przestawiając przyczepkę. Natomiast jeżeli nieopatrznie zaparkujesz ją na pochyłej powierzchni, może się ona stoczyć, niszcząc znajdujące się w pobliżu samochody. Jeżeli w takiej sytuacji nie będziesz mieć wykupionego OC, czekają cię poważne wydatki. Z własnej kieszeni zapłacisz za szkody, które spowodowała twoja przyczepa.

 • Brak polisy OC oznacza także kary finansowe. Jeżeli podczas kontroli drogowej funkcjonariusz policji zauważy, że nie masz ubezpieczenia, otrzymasz mandat. Jeśli polisa wygasła ponad 14 dni temu, za niedopełnienie obowiązku je wykupienia w 2023 roku zapłacisz karę w wysokości do 1200 zł. Brak ważnego OC do 3 dni oznacza mandat wynoszący do 240 zł, a opóźnienie rzędu od 4 do 14 dni oznacza uszczuplenie portfela o kwotę do 600 zł.

Przyczepa to doskonałe uzupełnienie samochodu – przyda się do przewożenia większego bagażu, transportu sprzętów, mebli. Jednak zaraz po tym jak ją kupisz, udaj się do urzędu, zarejestruj ją i wykup dla niej OC. W ten sposób unikniesz kar finansowych i będziesz ubezpieczony na wypadek, jeżeli przyczepa spowoduje uszkodzenie innego pojazdu.

Powrót do listy poradników