Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszego serwisu. Jeśli nie chcesz, aby pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku,
zmień ustawienia swojej przeglądarki. Więcej na temat naszej polityki prywatności znajdziesz tutaj.
Łatwo i szybko porównaj oferty ubezpieczenia OC lub AC Twojego samochodu. W kilka minut wybierz najtańszą i najkorzystniejszą polisę. Bez wychodzenia z domu i dodatkowych opłat. Skorzystaj również z naszych rankingów, fachowych opracowań i poradników.
Porównaj oferty

Co musisz wiedzieć o OC po kupnie/ sprzedaży samochodu?

Kluczyki do samochodu
Generalnie OC przechodzi na nowego właściciela. Myliłby się więc ten nabywca pojazdu, który uważałby, że polisa poprzedniego posiadacza auta go nie interesuje. W błędzie jest również sprzedający, który sądzi, że po pozbyciu się pojazdu dalej może korzystać ze swej umowy.

Bez względu na to, jakie decyzje podejmą obie strony transakcji, muszą oni o tym fakcie poinformować zakład ubezpieczeń, z którym była zawarta umowa OC – oczywiście jak najszybciej, natomiast ustawodawca przewidział na to 14 dni. Do tego czasu obie strony lojalnie odpowiadają za wszelkie poczynione szkody. Dlatego też w interesie sprzedającego samochód jest jak najszybsze poinformowanie ubezpieczyciela.

Oczywiście nabywca samochodu wcale nie musi honorować ubezpieczenia OC poprzedniego właściciela. Może wypowiedzieć umowę w dowolnym momencie jej trwania – zapłaci wówczas tylko za wykorzystany okres, a zbywca otrzyma zwrot pieniędzy. Nabywca może również zachować sobie ubezpieczenie OC, które obowiązywać będzie do końca okresu, na jaki zostało zawarte.

Jeśli nabywca samochodu zdecydował, że zostawia sobie ubezpieczenie, to powinien pamiętać o następujących kwestiach:
  • zakład ubezpieczeń może (acz nie musi) dokonać rekalkulacji. Może się więc zdarzyć, że przyjdzie jeszcze dopłacić do ubezpieczenia;
  • nowy właściciel odpowiada za pokrycie ostatnich rat, jeśli te nie zostały opłacone. Dlatego należy poprosić zbywcę o pokazanie wszystkich dowodów wpłaty;
  • umowa ubezpieczenia OC, która przeszła na nabywcę wraz z kupnem samochodu, nie odnawia się automatycznie na kolejny okres. Jest to niewątpliwie ukłon ustawodawcy w stronę kierowców, którzy jeszcze nie tak dawno nie pamiętając o polisie poprzedniego właściciela pojazdu wpadali w pułapkę podwójnego OC.
Korzystniej sobie zostawić ubezpieczenie, czy je wypowiedzieć i polisy szukać na własną rękę? Cóż, decyzja należy do Państwa.

Powrót do listy poradników