Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszego serwisu. Jeśli nie chcesz, aby pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku,
zmień ustawienia swojej przeglądarki. Więcej na temat naszej polityki prywatności znajdziesz tutaj.
Łatwo i szybko porównaj oferty ubezpieczenia OC lub AC Twojego samochodu. W kilka minut wybierz najtańszą i najkorzystniejszą polisę. Bez wychodzenia z domu i dodatkowych opłat. Skorzystaj również z naszych rankingów, fachowych opracowań i poradników.
Porównaj oferty

Wypadek drogowy - kiedy powinniśmy wezwać policję?

Wypadek drogowy jest sytuacją bardzo stresującą zarówno dla sprawcy, jak i osób poszkodowanych. Często po zdarzeniu pojawiają się wątpliwości czy policja powinna być wezwana na miejsce zdarzenia. Nie każdy bowiem wie jak powinien zachować się w takiej sytuacji. W jakich przypadkach powinniśmy zatem wezwać policję?
Policja powinna zostać wezwana na miejsce zdarzenia bezwzględnie, gdy:
  • w zdarzeniu drogowym zostały poszkodowane osoby,
  • do zdarzenia zostało wezwane pogotowie ratunkowe lub straż pożarna,
  • istnieje podejrzenie popełnienia przestępstwa (np. w przypadku gdy jeden z kierowców najprawdopodobniej jest pod wpływem alkoholu),
  • któryś z uczestników zdarzenia nie posiada przy sobie dokumentów lub obowiązkowego ubezpieczenia OC,
  • nie wiadomo kto jest sprawcą zdarzenia lub nikt nie poczuwa się do winy.
Policji nie musimy wzywać kiedy doszło jedynie do kolizji pomiędzy pojazdami, tzn. żadna z osób nie została poszkodowana.

Co zrobić jeżeli nie zdecydowaliśmy się wezwać policji?

Przede wszystkim warto wykonać dokumentację fotograficzną miejsca zdarzenia i pojazdów w nim uczestniczących. Dopiero po wykonaniu fotografii można usunąć z drogi pojazdy. Dokumentacja fotograficzna pozwoli bronić swoich racji w przypadku wątpliwości kto był sprawcą zdarzenia.

Następnie należy spisać w dwóch identycznych egzemplarzach oświadczenie o przebiegu zdarzenia drogowego, jego uczestnikach oraz skutkach (uszkodzeniach i innych szkodach) dla obu pojazdów. Najlepiej wozić ze sobą w samochodzie wydrukowane oświadczenia, pozwolą one zaoszczędzić sporo czasu. W przypadku gdy żadna z osób uczestniczących w kolizji nie posiada takich druków, można oświadczenie spisać także na zwykłej kartce papieru. Oczywiście także w dwóch jednobrzmiących egzemplarzach.

Na spisanym ręcznie oświadczeniu powinna znaleźć się data, miejsce i godzina zdarzenia. Niezbędne są takę dane właścicieli pojazdów, osób kierujących samochodami w momencie kolizji, numery polis OC obu samochodów oraz dane ich ubezpieczycieli. Na kartce z oświadczeniem musi także znaleźć się szkic i opis zdarzenia drogowego, a pod oświadczeniem podpisy wszystkich jego uczestników. Bez powyższych danych oświadczenie jest nieważne. Warto także wpisać dane świadków kolizji do oświadczenia, jeżeli oczywiście tacy byli.

Warto pamiętać: możesz się odwołać od decyzji zakładu ubezpieczeń!

Pamiętaj, że o sprawcy kolizji orzeka zakład ubezpieczeń, a nie spisane oświadczenie. Warto również wiedzieć, że decyzja zakładu ubezpieczeń o wysokości wypłaconego odszkodowania lub o odmowie jego wypłacenia nie jest ostateczna. Można odwołać się od takiej decyzji do ubezpieczyciela, a jeżeli nie przyniesie to żadnego skutku także do sądu.

Na rynku działa także coraz więcej firm specjalizujących się w pomocy osobom poszkodowanym w wypadkach drogowych. Ich rola polega na szczegółowym sprawdzeniu czy wysokość odszkodowania nie została zaniżona, a odmowa wypłacenia jest uzasadniona.

« Powrót do listy FAQ